Somkuti Nándor
|
Egy rosszul kiválasztott bakancs rányomhatja bélyegét az egész út sikerére, épp ezért nagyon fontos és mondhatnám legfontosabb része felszerelési tárgyaidnak. Ahhoz hogy elkezd a túrázást, talán ez a kellék a legfontosabb, hogy megfelelően, körültekintően legyen megválasztva. Először is el kell döntened milyen jellegű túrára, milyen igénybevétel mellett akarod használni. A lábbelik többféle szempont szerint csoportosíthatóak.
A túrák típusa szerint megkülönböztetünk:
 könnyü kirándulócipőt,
 túra vagy trekking cipőt,
 hegymászó bakancsot.
A könnyű kiránduló cipők általában egy napos túrázásra a legmegfelelőbbek, alapvetően a kényelmet, a megfelelő légáteresztést és kevésbé a védelmet szolgálják. Nem olyan robosztusak mint a következő két kategória. A túra vagy trekking cipők már hosszabb, komolyabb igénybevételt is kibírnak, felépítése erősebb, jobban ellenáll a terepviszonyoknak. Erősebb felépítése hosszabb élettartamot biztosít és nagyobb védelmet nyújt a lábfejnek és a bokának egyaránt. A harmadik és egyben a legerősebb kategóriákat a hegymászó bakancsok képviselik. Ez a kategória biztosítja a legnagyobb védelmet mind a boka, mind pedig a lábfej szempontjából. A legszélsőségesebb terepviszonyokhoz tervezték. Robosztus, erős kivitelük hosszú túrákra, nagyobb mászások megtételére teszik alkalmassá. Viselésük a nehéz hátizsákkal való mozgást biztonságossá teszik. Alkalmas hóban, gleccseren és a jégen való mozgásra is, lehetőséget biztosítva hágóvas felszerelésére.
A bakancs anyagát tekintve lehet:
 nylon szövet és hasított bőr,
 bőrbakancs,
 műanyag bakancs.
A nylon szövet és hasított bőr bakancsok könnyűek, könnyen levegőznek, ugyanakkor kevésbé vízállóak. Elsősorban nyáron, egy napos könnyű túrázásra alkalmasak. A bőr bakancsok súlyra nehezebbek, de nagyobb védelmet biztosítanak. Jól bírják a szélsőségeket, ugyanakkor betörésük hosszabb ideig is eltarthat. Anyaguktól függően különböző mértékben engedik át a vizet, de impregnálással teljesen vízzáróvá lehet tenni. Újabban már Gore-Tex anyagból is készülnek bőrbakancsok, melyek biztosítják az egyirányú folyadék áthaladást. Ez azt jelenti, hogy míg a láb izzadása során keletkező pára kifelé tud távozni, addig a külső nedvesség gyakorlatilag képtelen a vízzáró rétegen áthatolni, tehát egy egyirányú folyadék áteresztést biztosít. A bakancs megfelelő ápolásával élettartamát növelni lehet. A műanyag bakancsok kategóriája már a speciális magashegyi viszonyok feltételeihez igazodnak. Az előző két csoporthoz képest teljesen vízzáró, szilárd, merev talpú, elsősorban a több napon keresztül történő hó és gleccser vándorlás, a magashegyi túrázás és expedíciózás nélkülözhetetlen kelléke. Hátránya, hogy mivel nem vízáteresztő, könnyen befülled.
A felépítése szempontjából megkülönböztetünk:
 szimplex bakancsot,
 duplex bakancsot,
 triplex bakancsot.
A szimplex bakancsok egy rétegű bakancsok, előnyük hogy könnyebbek, elsősorban a nyári és az átmeneti évszakokban használatosak, megfelelően impregnálva téli viszonyok között is alkalmasak az egy két napos kint tartózkodásra.
|
|
Hosszabb, több napos téli utakra már alkalmasabb duplex bakancsot hordani, mely tulajdonképen két egymásba bujtatott bakancsot jelent. A belső rész bőr bakancs esetén vastag filcből készül, míg műanyag bakancsok esetén többnyire egy műbőr belső cipőről beszélünk. Turistaházakban a belső rész önmagában kényelmes viseletet biztosít. Extrém viszonyokra használjuk, hosszú több napos téli túrázások során, amikor a hőmérséklet tartósan fagypont alatt van. Ezek merev bakancsok kiválóan alkalmasak hágóvasak felcsatolására, így jégfalak mászására.
|
|
A harmadik csoportot a triplex bakancsok képezik, a legextrémebb terep- és hóviszonyok között, akár a több hetes kint tartózkodást is el lehet benne viselni. Elsősorban expedíciók résztvevői használják. Külső rétege ezeknek már mindenképp a műanyag, középső réteg egy műbőr cipő és a legbelső pedig a bőr duplexeknél már megismert vastag filc betét.
|
|
Miután eldöntötted, hogy melyik típusú bakancs számodra a megfelelő, elérkezett az idő hogy kiválaszd számodra a megfelelőt. A kiválasztásnál mindig vedd figyelembe, hogy a varrás a cipő leggyengébb pontja. A használat során ezeken a helyeken elválhatnak, idővel a varrás mentén a víz is könnyebben átszivárog. Javaslom, hogy a minél kevesebb varrt felülettel rendelkező cipőt válaszd. Mostanában egyre jobban terjednek a ragasztott talpú cipők is, melyek kezdetben nem tudtak tartósságban versenyezni a varrott társaikkal, de a technológia fejlődésével már olyan minőségű ragasztott cipőkhöz is hozzá lehet jutni, amelyek már szinte ugyanolyan kihordási idővel rendelkeznek. Már az újra talpalásuk is megoldott.
A vásárlás előtti felpróbálást soha ne kapkodd el. Egy- két számmal mindig nagyobb cipőt válassz, mint a normál utcai méreted. Mindig használd ugyanazt a méretű és vastagságú zoknit, vagy zoknikat, amelyeket hordani is fogsz a cipőben. Felpróbáláskor tegyél benne lépéseket és ellenőrizd, hogy megfelelően fogja-e a lábadat. Ne legyen a cipő túl tág sem, hiszen ilyenkor a dörzsölés feltöri a lábadat, de ne is legyen túl szoros sem. Fagyos körülmények között a szoros cipő miatt a vérkeringés lelassul, lábujj elfagyást is okozhat. Vigyázz a cipő hosszára is! Legyen elől az orr részében elegendő hely a lábujjaknak. Ha úgy érzed, hogy a cipő amit kiválasztottál kényelmes és mindenben megfelel igényednek, csak akkor vedd meg.
Ezután következik a cipő betörésének időszaka. Ilyenkor eleinte rövidebb túrákat tegyél benne, kis súlyú hátizsákkal. Ahhoz hogy a bakancsoddal hosszú távon is meg legyél elégedve, mindig ápold le használat után. Soha ne szárítsd olyan helyen, ahol nagy hőnek és gyors száradásnak van kitéve (pl. sütő). A nedves cipő egyik legjobb szárítási módja, ha újságpapírral is lazán kitömöd. Ilyenkor a papír nedvszívó képessége a belsejét hamarabb és kíméletesebben szárítja meg. Esős, havas körülményeket megelőzően mindig használj impregnáló szert a bőrfelület vízáteresztő képességének megakadályozására.
Ha már rendelkezel túracipővel, megnyílik előtted a lehetőség, hogy útnak indulj.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Bakancs
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|