Somkuti Nándor
|
A szervezetnek mozgás során szüksége van folyadék utámpótlásra. Ha nem iszol elég vizet, nagyon hamar kimerülsz. Mindig vigyél magaddal kulacsot, különösen nyáron, amikor a szervezet vízleadása még intenzívebb. Indulás előtt mindig mérlegeld, mennyi vizet fogsz magaddal vinni. A víz mennyisége függ egyrészt attól, hogy útközben milyen gyakran lesz lehetőséged az elfogyott víz pótlására, másrészt pedig attól, hogy a helyszínen található víz mennyire tiszta fogyasztás céljára.
|
|
Kulacsokat a leggyakrabban a következő méretekben kaphatsz.
 0,5 l -es,
 1; 1,5 l-es,
 2 vagy >2 liter.
 speciális nagy kapacitású víztartály vagy hólyag
A 0,5 l -es kulacsok elsősorban gyerekek számára készülnek, nem igazán javaslom egy felnőtt ember számára, aki intenzív fizikai mozgást végez, és feltehetően egész napját a természetben tölti.
Leginkább keresett méret az 1 illetve a 1,5 l-es méret. Feltételezve, hogy útközben van víznyerési lehetőség, ez az a méret ami céljainkra a legmegfelelőbb. Természetesen ez egyénenkét változó lehet, de általános szabályként elfogadható, hogy naponta 2-3 liter vízre van szügsége egy felnőtt emberi szervezetnek az egyéb élelmiszerekkel bejuttatott folyadékon kívül.
Ebben a fejezetben célszerű megemlíteni a
speciális víztartályokat illetve hólyagokat.
Ha szélsőséges körülmények között túrázol, vagy trekking túrára indulsz, mondjuk a Fogaras vagy a Pireneusok főgerincét akarod végigmászni, még a 2 literes kulacs is kevésnek bizonyulhat. Ilyenkor érdemes inkább speciális víztartályt magaddal vigyél, ami nem más mint egy erős falú műanyag zacskó. Mérete 4-5 liter is lehet. A modernebb hátizsákok már helyet is biztosítanak ezeknek a speciális víztartályoknak általában a hátizsák merevített hátfalánál függúlegesen. Ezekhez a rendszerekhez 0,5-0,7 m -es műanyag cső csatlakozik, mely a hátizsákból a vállak felett ívelve erősíthető a hátizsák válhevederére. A gumicső végén elzárható szelep található. Iváskor a szelep megnyításával és szívásával lehet a tartályból a vízet inni.A gumicső a tartály alján csatlakozik, így a folyadékoszlop súlya segíti a könnyebb vízivást. Egyetlen hártánya, hogy újratöltése körülményesebb, hisz ilyenkor ki kell venni a hátizsákból és a nagyobb, lecsavarható betöltő nyílásán keresztül lehet csak újratölteni. Tisztítása nehéz, nehezen tud kiszáradni. Hosszabb túrákra hátrányai ellenére csak ajánlani tudom.
|
|
Anyagát tekintve a kulacsok lehetnek:
 müanyagból,
 alumíniumból,
 titánból.
A műanyag kulacs előnye, hogy könnyű, jobb a hőszigetelő képessége mint a fém kulacsé, viszont nehezebb tisztítani. Sokan teát öntenek bele és a műanyag egy idő után átveszi a tea illatát.
A fém kulacsok erősebbek, könnyebb tisztítani, hátrányuk, hogy ütődéskor könnyen behorpadnak.
Egyes fém típusokhoz kapható hőszigetelő lappal bélelt, orkán anyaggal beborított védő tasak, ami részben a hőszigetelést is megoldja. Kb. fél napig megtartja benne a meleg tea a hőmérsékletét.
A titánból készült kulacsok, hasonlóan a főzőedényekhez ellenállóak, rossz a hővezető képességük ami egy kulacsnál jó dolog, egyetlen hátránya, hogy drága.
A kulacs fala szerkezetileg lehet:
 szimpla, vagy
 kettős falú.
A kettős falú úgynevezett termo kulacsok a termosz elvét kihasználva, hosszabb ideig képesek a meleget megtartani. Mind műanyagból mind fémből is készülnek, némelyikük védőhuzattal is kapható. Két literes méretig ezek a típusok a legmegfelelőbb arra a célra, amire szükségünk van.
Egyéb kiegészítők:
Vannak kulacsok, amelyeken hosszó állítható pánt is van, így vállra akasztva egy kényelmes túrán is magaddal tudod vinni, amikor nem viszel hátizsákot sem. Egyes típusoknak a teteje szopókával szerelt, mely benyomva elzárható teljesen lecsavarva a beöntő nyílás helyéül szolgál.
Hasznos jótanácsok:
Pakoláskor mindig kéz közelben legyen, hogy bármikor könnyen elérhesd. Legcélszerűbb a hátizsák külsejére erősíteni, vagy egy külső zsebbe tenni. Mindig tartsd tisztán, odahaza kimosás és alapos öblítés után mindig teljesen szárítsd ki. Tartósan soha se tárold úgy, hogy a teteje rá van csavarva.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Kulacs
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|