Somkuti Nándor
|

Függőleges jégfalak, befagyott vízesések megmászására használják. Hasonlóan a jégcsákányhoz, ugyanazokból az alapelemekből épülnek fel, mint a jégcsákány. Míg a jágcsákányok nyele 65-90 cm, addig a jégszerszámok nyele ennél rövidebb, 45-55 cm hosszú. Rendszerint párban használják, az egyik egy kalapács, a másik csákányként használható. A csákány kanalas végével a jégfelület megtisztítására, valamint lépések vágására, a kalapács pedig biztosító eszközök beverésére alkalmas. Függőleges jégfalon a fejünk fölött sokkal könnyebb egy rövidebb nyelű eszközt lóbálni, mint egy
normál hosszúságú jégcsákányt. A jégszerszámokat jellemzően cserélhető csőrökkel látják el, így a mindenkori jégviszonyoknak és a mászási stílusodnak legmegfelelőbb elemekkel szerelheted fel.
A nyél kialakítása szempontjából megkülönböztetünk:
 egyenes nyelű,
 hajlított nyelű jégszerszámot.
Az enyenes nyelűt könnyebb standként használni, viszont meredek jégfalon nehezebb a használata.
Az egyenes nyelű hátránya még, hogy a fogás helyén a kézfej nekiszorul a jégnek, hosszú mászás során a jég kidörzsölheti azt.
A hajlított nyelű eszköz használata meredek jégfalon könnyebb és az újjaidat is megvédi a jéggel való találkozástól. Vannak típusok, ahol a hajlított ív a markolatnál van, de bizonyos agresszív jégmászásra is alkalmas eszözök nyele a teljes hosszában meghajlított. Igy biztosítja hogy vízesés mászásakor egy kidudorodó jégpúp fölé is kényelmesen, az ujjak sérülése nélkül be tudjuk az eszközt ütni a jégbe. A hajlított nyél a kéz számára markolatot is biztosít, a jobb típusokon ez müanyag bevonatú.
|
|
A csőr alakja lehet:
 klaszikus,
 visszagörbülő,
 egyenes,
 csöves
A klasszikus csőr lefelé hajlik, vegyes stílusú alpesi mászásokhoz alkalmas. A visszagörbülő változat elsősorban a nagyon meredek, függőleges, vagy áthajló jégfalak kimászására alkalmas, mivel irányultsága a kar természetes lendületét követi. Az egyenes csőr típus főleg kemény, hideg jégviszonyokra alkalmas, a klasszikus csőrnél meredekebb szögben áll. A csöves típusu csőr rossz minőségű jégvészonyokra lett tervezve, lyukacsos vagy töredező jég esetén is könnyen be lehet az eszközt ütni a jégbe úgy, hogy azzal a jég belső szerkezetét nem károsítjuk. Igy elkerülhető az eszköz és a jég kiszakadása. Ráadásul U alakú szerkezete miatt a használata során önmaga tisztul.
Egyéb kiegészítők:
Jégmászásnál a csuklóheveder nélkülözhetetlen. A jégcsavarok elhelyezésekor, vagy pihenés közben gyakran belelógsz a beütött jégszerszám csuklóhevederébe. Fontos, hogy a hossz úgy legyen beállítva, hogy csuklódra húzva olyan hosszú legyen, hogy kényelmesen tudd a nyél markolatát fogni, de ne legyen olyan hosszú, hogy a kezed lecsússzon a markolat alá. Lehetőleg legyen rajta kényelmes csuklópánt és a hossza könnyen állítható. Bizonyos helyzetekben biztosítson arra is lehetóséget, hogy egy hosszabb heveder segítségével a beülődhöz is rögzíthető legyen mind a két eszköz. Erre azért lehet szükség, mert hosszú falon történő mászáskor, standolás közben, vagy a társad biztosítása közben, vagy akár teljes ellazuláshoz el kell engedd mind a két jégszerszámot, hogy mind a két kezed felszabaduljon. Ilyenkor a teljes súlyod a két behelyezett jégszerszámon lóg az említett heveder közbeiktatásával.
Súlyok használata agresszív, extrém vízjégmászáshoz kifejezetten ajánlott. A pót súlyokat az eszköz fejére lehet erősíteni, ezzel növelve ugyan az eszköz súlyát, de beütéskor kisebb a vibráció, így könnyebb az eszközt a jégbe helyezni, csökkentve a beütés útját. Igy kevesebb erőkifejtéssel, hatékonyabban tudunk felfelé haladni.
Bizonyos típusokon nemcsak a csőr, hanem a kanál is cserélhető, amit egyéb eszközökkel is ki lehet cserélni, pl. kalapács.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Jégszerszám
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|