Somkuti Nándor
|
A biztosítási lánc egyik elengedhetetlen eszköze. Kapcsolatot biztosít közted és a kötél, azon keresztül pedig a biztosítási pont és partnered között. Lényeges tehát, hogy megfelelő, a mászási stílusodhoz alkalmazkodó típust válassz, mely biztonságot és megfelelő kényelmet is kell hogy nyújtson.
Felhasználási területét tekintve a következő típusokat különböztetjük meg:
 alpesi beülők,
 nagy-fal beülők,
 sport vagy verseny beülők,
 többfunkciós vagy kombinált beülők.
|
|
Az alpesi beülőket elsősorban hosszú, magashegyi mászásokra tervezték, alapvetően nem a kényelem, hanem a funkcionalitás jellemzi. Mind a derék, mind a lábhevederei csak minimális párnázattal rendelkeznek a súly csökkentése érdekében. Olyan anyagból készül, mely a szélsőséges viszonyoknak is ellenáll, vagyis bírja a nagy hőmérséklet ingadozást, nincs nedvszívó tulajdonsága és nem utolsó sorban ellenáll az UV sugarak roncsoló hatásának. Jellemzője még mind a derék mind a lábhevederek állíthatósága az aláöltözöttségtől függően. Bizonyos típusoknál a lábhevederek lecsatolhatóak sürgős élettani folyamatok beindulásakor.
A nagy-fal beülőket azok számára találtál ki, akik eltökéltek arra hogy akár több napig is falon függve töltsék szabadidejüket a hosszú, több kötélhosszas mászó utak során amikor még az éjszakázást is falon föggve kell megoldani. Derék és láb hevederük vastagon párnázott, hogy ezzel is csökkentsék a szervezetre ható nyomó terhelést a hosszú idaig tartó függés során. A hosszú mászás során sokféle típusú és méretű köztesre van szükséged, ezért ez a beülő tipus lehetőséget biztosít azok felakasztására is oly módon, hogy az ne a vállakat terhelje.
A sport vagy verseny beülőket elsősorban a versenyszerű mászásokhoz fejlesztették ki. Minimális anyagfelhasználással készülnek, elsősorban a funkció és nem a kényelem a kialakítás fő szempontja. Keskeny hevederekből épül fel, így jobban biztosítja a szabadabb, sportosabb mozgást. Kevés akasztási lehetőség van a köztesek számára.
A többfunkciós vagy kombinált beülők egyesítik az első három csoport tulajdonságait. Használhatók teremmászásnál felső biztosításnál, de ugyanúgy megállja a helyét az éles helyzetekben is. Mind a kényelmet, mind a funkcionalitást biztosítják. Állítható és párnázott hevederekkel rendelkezik. Elsősorban kezdőknek, vagy azok számára ajánlott, akik több féle típusú felhasználási területen is használni szeretnék.
Felépítésük alapján három típust különböztetünk meg:
 láb- és derékhevederből álló beülők
 mellbeülők
 kombinált beülők
Ha elmész egy szakboltba és beülőt szeretnél venni, akkor a láb- és derékhevederből álló típus az, amivel a leggyakrabban találkozol.
A felhasználási területtől függően lábhevederük rendelkezhet állítási lehetőséggel. Derékhevederük csattal van ellátva, biztosítva ezzel a csípő csont felett a megfelelő tartást. Egyes típusoknál a láb és derékheveder egymástól le is csatolható, de sohasem használd őket egymástól függetlenül.
A mellbeülők 'melles' csak a felsőtestet tartják, váll és mell hevederekből áll. Önmagában falmászásra nem alkalmas, mivel esés során az energia nagy része a felsőtestre összpontosul. Inkább a kicsúszások ellen nyújt megfelelő védelmet. Gleccser túrákon, meredek hómezőkön viselhetők, ahol nem a nagy erejű rántások a jellemzőek. Kiegészítő kellékként az alsó beülővel együtt használva megegyezik a kombinál beülő tulajdonságaival, de attól sokkal jobban variálható, szükség esetén le és felvehető.
A kombinált beülők előnye főleg a gyerekek és a keskeny derekú felnőttek esetén mutatkozik. Megakadályozza egy fejjel lefelé történő esés során a beülőből való kiesést. A csatlakozási pont a testhez magasabban van, így csökkentik az átfordulás lehetőségét. Hátránya viszont hogy nem variálható úgy, mint a különálló beülő és mellbeülő.
Ha már pontosan tudod, hogy melyik típusú beülőre van szükséged, válaszd ki a megfelelő méretet. Ne legyen se túl laza, mert így könnyel kidörzsölhet, rosszabb esetben ki is eshetsz a beülőből, és ne legyen túl szoros sem, mert ezzel akadályoz a mozgásban. Derékhevedere megfelelően tartson a csípőcsont felett, azon keresztül ne lehessen lehúzni. Ha mégis, akkor inkább kombinált beülőt válassz. A derékheveder csatos kivitelű, mindig kövesd a gyártó használati utasítását amikor becsatolod. Soha ne feledd hogy a heveder csatba történő befűzése után azt duplán, azaz visszafelé is be kell fűzni ahhoz, hogy nagy rántáskor szét ne nyíljon. Javasolom, hogy visszafűzés után a derékheveder kb. 10 cm -rel, lábheveder 5 cm -rel nyúljon túl a csaton.
Mindenféle szélsőséges körülménytől óvd a beülőt. Ne tedd ki a közvetlen napsugárzásnak, óvjad a közvetlen hősugárzástól, és a vegyszerektől. Tisztítását hideg vízben, kímélő szappannal végezd. Használat után és előtt mindig ellenőrizd, hogy nincsenek e rajta elváltozások, a csatok épek-e, a varrások nem feslettek-e fel. Ha bármilyen külső elváltozást, vagy az elhasználódás jeleit fedezed fel, mindenképpen cseréld le a beülőt. Élettartama nagymértékben függ az igénybevétel erősségétől és gyakoriságától is. Ha sokszor estél már bele, keletkezhetnek az anyagban olyan láthatatlan sérülések, amelyek összeadódva veszélyeztethetik életed. Ilyenkor azonnal cseréld le!
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Beülő
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|