Somkuti Nándor
|
Ha 3000-4000 m-es, vagy annál is magasabb csúcsokat akarsz a közeljövőben meghódítani, vagy netán téli viszonyok között kivánod megmászni az amúgy nem havas 2000-es csúcsokat, vagy ha befagyott vízeséseken akarod kipróbálni magad, vagy függőleges jágfalakat szeretnél megmászni, mindenképen szükséged lesz egy jól kiválasztott hágóvasra.
Ehhez szeretnék a továbbiakban néhány hasznos tanácsot adni, ismertetve a jelenleg kapható típusokat és azok használati területeit.
|
|
Felépítésük szempontjából megkülönböztetünk:
 csuklós,
 fél-merev,
 merev keretű hágóvasat.
A csuklós keretű hágóvas
Előnye, hogy lépéskor a láb, illetve a cípő talpának mozgását felveszi, ezzel szabadabb mozgást biztosít, kihasználva a bőrbakancsok rugalmasságát. További előnye, hogy műanyag bakancsokra ugyanúgy felszerelhetők, mint a peremes talpú bör bakancsokra. Kellően merev talpú bakanccsal használva még a meredekebb jégfalakon is használhatod. A csuklós hágóvasat elsősorban gleccser túrákon, havas hegyek megmászására tudod a lgjobban használni. Ha nincs sok pénzed arra, hogy a különböző típusú utakra speciálisan az adott terepviszonyokra tervezett háhóvasat vegyél, akkor érdemes ezt a típust megvenned, hisz felépítéséből adódóan a legszélesebb körben tudod használni.
|
|
A fél-merev keretű hágóvas átmenetet képez a csuklós és a merev kerettel rendelkező hágóvasak között. Függőleges jégfalon nagyobb tartást biztosít, egyes típusoknál a talp alsó részét lemezzel is szilárdítják.
A merev keretű hágóvas
A legextrémebb jégfalak, jégletörések, és a vízjégmászás technikai eszköze.
Szilárd, merev tartása mellett kevésbé vibrál, így törékeny, vékony jégen nagyobb biztonságot nyújt. Kerete sokkal erősebb az előző két tipusnál. Az első, előre álló karmok erősebb szerkezetűek, hisz elsősorban ezek vannak a legnagyobb igénybevételnek kitéve. Az első karom bizonyos típusoknál csak egyetlen elemből áll, ezzel is csökkentve a jégben fellépő feszültséget. Az első karom típusoktól függően cserélhető és pozíciója is állítható. Csak akkor vegyél ílyen típust, ha már van csuklós hágóvasad és nem éred be a 60 - 70 fokos meredekségű lejtőkkel.
|
|
A keret irányultsága alapján megkülönböztetünk:
 vízszintes keretű,
 függőleges keretű hágóvasat.
A vízszintes keretű vagy lapos hágóvasak kerete felfekszik a cipő talpán, az első karmok is vízszintes állásúak. Leginkább a csuklós hágovasaknál elterjedt. Csökkenti a hólabda kialakulását a talp alatt. Leggyakrabban használt típus a gleccser túrázásra, havas lejtők megmászására, de jégfalakon is megállja a helyét.
A függőleges keretű hágóvasak mindig merevek, nincs csuklós csatlakozása. Vibráció mentesen tud a legkeményebb jégben is megkapaszkodni. Elülső karmai szintén függőleges irányultságúak. Merev, szilárd tartása tehermentesíti a lábizmokat, így hosszabb, nehezebb jégmászásokra alkalmas. Egyetlen hátránya, hogy a talpán a hólabda könnyen kialakul.
A bakancshoz történő rőgzítés szempontjából megkülönböztetünk:
 hevederes rögzítésű,
 csatos rögzítésű,
 kombinált rügzítésű hágóvasat.
A hevederes rögzítés
Előnye, hogy minden cipőre felerősíthető, még azokra is amelyeknek nincs pereme. Két egymástól független heveder, az egyik a lábfej, a másik pedig a boka körül biztosít szilárd kapcsolatot a bakancs és a hágóvas között. Egyetlen hátránya, hogy felszerelése több időt vesz igénybe mint a csatos megoldások, habár egyre jobban kezdenek elterjedni a műanyag kosaras hevederek, melyek a rögzítést sokkal gyorsabbá teszik. Elsősorban a csuklós rendszerű hágovasaknál elterjedt.
|
|
A csatos rögzítés: Elsősorban a merev talpú, peremmel rendelkező, vagy a müanyag bakancsok esetén alkalmazható, ahol a perem szélessége megfelelő biztonságot nyújt arra, hogy mászás közben ne essen le a bakancsról. Előnye, hogy gyorsan felcsatolható. A bakancs orránál rugalmas dróthuzal feszül az itt kialakított perembe, a saroknál pedig felhajtható csat segítségével tudjuk azt belefeszíteni a saroknál lévő résbe. Biztonsági okokból a megfeszített csatot a boka körül egy biztonsági hevederrel lehet rögzíteni, hogy használat közben ne nyíljon szét.
|
A kombinált rögzítés egyesíti mind két előző tipus előnyös tulajdonságait, orrészén hevederes, míg a saroknál csatos rögzítés található. Minden felépítésü hágóvas típusnál megtalálható ez kötés.
|
|
A hágóvas fogainak száma alapján lehet:
 10 fogú,
 12; (14) fogú,
 20; (24) fogú.
A 10 fogú hágóvasak mérsékelten meredek, havas terepen történő gyaloglásra alkalmasak, nincsenek előre álló fogai, mind a 10 fog lefelé irányul. Fogai kevésbé hosszúak és élesek mint a 12 fogú változatnál. Elsősorban azoknak ajánlható akik csak rövidebb szakaszokon mennek havon, vagy kevésbé meredek gleccseren túráznak.
A legtöbb hágóvas 12 fogú, ebből 10 fog lefelé, mig kettő fog előre felé áll. Ez a legnépszerűbb típus, első két foga már alkalmassá teszi meredekebb jég és firn lejtők megmászására is. Általában a csuklós hágóvas típusoknál terjedt el. Megfelelően merev bakanccsal és jó technikával még függőleges jégfalak kimászására is alkalmas. Vannak típusok, amelyen még egy pár előre álló fog is található az előzőhöz képest 45 fokos szögben lefelé. Meredek terepen ezek a fogak további kapaszkodási lehetőséget biztosítanak. 50 fok átlag meredekség alatti útakon elsősorban a függőleges irányoltságú fogak a mérvadóak, míg az ettől meredekebb terepen elsősorban a vízszintes, illetve a járulékos 45 fokos elülső fogak biztosítják a megfelelő kapaszkodást.
A 20 (24) fogú hágóvasak:
Az extrém és technikai jégmászásokra alkalmasak, merev kerettel rendelkeznek. Ennél a típusnál vízszintesen előre csak egy (mono) karom áll, ami vízjégen történő mászáskor kisebb feszültséget gerjeszt a jég szerkezetében, így az kevésbé tud szétrepedni.Könnyen beilleszthetők a már jégcsákánnyal vagy jégszerszámmal előzőleg ütött lyukba, vagy jégrepedésekbe. Bizonyos típusokon a mono karom a jég állapotától és a mászó stílusától függően állítható. Az elhasznált karmok cserélhetők.
|
|
Egyéb kiegészítők:
Típustól függően kiegészítő eszközöket is kapsz a hágóvashoz: Tartalék alkatrészek, csavar, stb., hágóvas tok vagy fogvédő gumi a szállításhoz. A legújabb típusokon már hólabda lemez is található annak érdekében, hogy ne tudjon a talpon hólapda kialakulni, mert ezzel a fogak kapaszkodási képessége akár a nullára is lecsökkenhet.Ezek a lemezek latexból vagy gumiból készülnek és a hágóvas aljára van felerősítve.
|
|
Egyéb hasznos jótanács :
Ha már sikerült kiválasztani a hágóvasat, ajánlatos felpróbálni a bakancsodra. Csak olyan bakancsra tedd fel, amelynek a talpa elég erős ahhoz, hogy biztonságosan tartsa a hágóvasat.Úgy állítsd be a hágóvas hosszát és szélességét, hogy még a hevederek felcsatolása előtt az ne essen le a bakancs talpáról. Müanyag bakancson legyen a cípőn elülső és hátulsó perem. Ellenőrizd,hogy a perem nincs e kikopva, szélessége elég-e ahhoz hogy a hágóvas merevítő huzalja a perembe lecsúszás nélkül beleilleszkedjen. Fontos még, hogy a elülső huzal íve megfelelően illeszkedjen a cipő orrán lévő perem ívéhez. A hátsó bovdenes merevítő állítható, feszességét szabályozni tudod. Általános szabályként fogadd el bármelyik típusnál, hogy felpróbáláskor az elülső vízszintes karmok 1,5-2,5 cm-re áljjanak ki a bakancs orrának síkjából.
Mielőtt útnak indulsz,mindig ellenőrizd, hogy a hágóvas jól van beállítva, nincsenek rajta az előző túrából származó sérülési nyomok, megfelelően ki vannak élezve a fogak. Amennyiben a fogak élezésre szorulnak, mindig kézi reszelővel élesítsd, soha ne használj köszörű gépet, mert a hőképződés a fém szerkezeti tulajdonságait károsan befolyásolja. Vízjég mászása előtt mindenképen élezd ki a fogakat! Mindíg fordíts figyelmet a hevederek állapotára. Az út során mindig legyen nálad tartalék csavar, fogó és csavarhúzó arra az esetre ha menet közben elállítodna a hágóvasad. Jó szolgálatot tesz egy univerzális bicska is.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Hágóvas
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|