Somkuti Nándor
|
A biztosítási lánc (beülő, karabiner, kötél, köztes(ek), stand) része. Gyorsan oldható kapcsolatot biztosít a kötél és valamelyik másik a biztosítási lánc egy eleme között. Rendkívül erős terhelésnek is ellen kell állnia, ugyanakkor pedig könnyűnek kell lennia ahhoz, hogy kellő mennyiséget tudjunk belőle magunkkal vinni. Funkciójától és a biztosítási láncban betültött szerepétől függően többféle típust különböztetünk meg.
Alakja alapján megkülönböztetünk:
 ovális,
 D-alakú karabinert,
 asszimetrikus D-alakú karabinert.
|
|
Az ovális típust egyre ritkábban használják, jellegzetesen az alsó és a felső íve egyforma, egyenletesen terhelődik, így a zár felöli oldalára ugyanakkora terhelés jut mint a zárral ellentétes oldalra. Emiatt kevésbé jó teherbírású. Előnyük, hogy olcsóak és többféle funkcióra is használhatóak.
|
|
A D-alakú kartabinerek felépítéséből adódóan a kötél terhelését a gyengébb, zár felőli oldaltól a karabiner legerősebb része, a gerinc irányába tolja el, távoltartva a erő irányát a zárszerkezettől. Az ovális típusokhoz képest nagyobb terhelést bírnak ki. A zár felöli oldal d-alakú kialakítása miatt könnyebb azt a biztosítási lánc többi elemébe beleakasztani.
|
|
Az asszimetrikus D-alakú karabínerek hasonló felépítésűek mint a normál D-alakúak, de a két vége nem egyforma ivben hajlik, melynek célja a súlycsökkentés. Ezeknek a típusoknak nagyobb a nyelvük, de a belső ívük az egyik irányban kisebb. Nehezebb ugyan behelyezni, de ha a teherbírás és önsúly egymáshoz viszonyított arányát nézzük, akkor ennek a típusnak a legjobbak a paraméterei.
|
|
A nyelv kialakításának szempontjából megkülönböztetünk:
 egyenes,
 hajlított nyelvű
 zárható nyelvű és
 drót nyelvű karabínert.
Az egyenes nyelv típus a legáltalánosabban elterjedt, a csuklóponttól kezdve egyenletesen egyenes. Hátránya, hogy nem annyira kézen fekvő, mint a hajlított nyelvű változat, nehezebb beakasztani a köztesbe, vagy a kötélbe.
|
|
A hajlított nyelv minden esetben befelé, a karabiner gerince felé enyhén hajlított. Könnyebb beakasztása miatt egyre népszerübb típus. Hátránya viszont, hogy behelyezése nagyobb körültekintést igényel, mert a helytelen behelyezéskor a kötél könnyen kiakadhat belőle. Biztonságod érdekében feltétlenül meg kell tanulnod a tökéletes használatát. Ami nemcsak a karabínerekre, hanem a többi felszerelésre is vonatkozik.
Az expressz kötélbe akasztott végén lehet használni, soha ne akaszd közvetlenül a biztosításba!
|
|
A zárható nyelvű karabinereket a nagyobb biztonság érdekében, elsősorban ereszkedéskor, kényesebb standban biztosításra, valamint olyan helyen érdemes használni, ahol biztonságod csak egyetlen karabineren múlik. A zárható nyelv védelmet nyújt a véletlenszerű kinyílás ellen. A zár lehet menettel csavarodó, egyes típusoknál elfordítható műanyag , de a drágább típusoknál az automata bajonett záras megoldás is megtalálható, ahol egy rugó húzza a zárat a nyelvre. A zárható nyelv minden alakú karabineren megtalálható.
|
|
A drótnyelvű karabíner nyelve egy acélból készült hurok. A hagyományos nyelvnél kisebb a súlya, elmozduláskor kihasználja saját torzióját. Kinézetre nem igazán tünnek erősnek, pedig mégis azok, kisebb tömeggel. A tömeg - teherbírás aránya ezeknél a típusoknál a legjobb. Eséskor a nyelv kis tömege miatt kisebb a fellépő vibráció, így kevésbé tudnak kinyílni.
|
|
A karabinarek terhelhetősége:
A karabiner köztesként történő elhelyezése esetén a kötélerő maximum kétszerese is felléphet, ezért minimum 22 kN (kiloNewton) tehetbírású karabinerekre lesz szükséged. Standban, vagy két félkötél karabinerbe helyezésekor erősebb karabinert használj, melynek terhelhetősége 28-30 kN. Ez a terhelhetőség a karabíner hosszírányú terhelhetőségét jelenti. Kereszt irányú terhelhetősége kicsi, de értéke ennek is minimum 6 kN kell hogy legyen. Csak olyan karabínert vásárolj, melyek megfelelnek ezeknek a paramétereknek és el vannak látva UIAA minősítő jelzéssel. Nyitott nyelvű karabiner terhelhetősége jelentősen csökken. A kisebb teherbírású (22 kN) karabiner szilárdsága 6 kN-ra, a nagyobb terhelhetőségűek (28-30 kN) szilárdságú 9 kN-ra csökkenhet.
Kerüld az olyan helyzeteket , amelyek a kerebíner kinyílásához vezethetnek !
Melyek ezek a helyzetek:
 a nyelv tőmegéhez képest gyenge az azt helyén tartó rugó nyomása,
 a nyelv nekiütközik valaminek (pl. szikla fal)
 eséskor a fellépő vibráció, vagy a karabíner kemény tárgynak való ütődése is okozhat pillanatnyi kinyílást.
A fenti problémákat elkerülheted, ha erős rugójú, lehetőleg csavaros karabinert használsz és megtanulod a karabiner helyes használatát.
A karabinerek súlya és mérete:
Nem elhanyagolható szempont a súly, hiszen ha többet kell magaddal vinned, akkor nem mindegy, hogy összességében mennyi súlyt cipelsz magaddal. Ugyanakkor pedig a könnyebb karabiner nem biztos hogy jobb, mert a könnyebb szerkezettel, vékonyabb keresztmetszetű karabiner társul és a keskeny karabiner jobban igénybe veszi a kötelet az éles törés miatt fellépő nagyobb szakító erő miatt.
A méretbeli különbségek felhasználási területüktől függően jelenhetnek előnyt. A nagy nyílású karabinerek elsősorban az Olaszországból ismert "viaferrata" utakon népszerűek, ahol a vastag biztosító huzalba könnyebben lehet beakasztani. A nagy méret másik előnye a biztosításkor jelentkezik. Ha például félszorító nyolcasból piztosítasz karabineren keresztül, ilyenkor a csomónak megfelelő helyre van szüksége. Erre a célra a nagy, íves kerebinerek a megfelelőek.
A karabínerek ápolása:
Használat után és előtt mindig vizsgáld át a karabinereket, hogy nincs-e rajta repedés, sérülés. Egy sérült karabíner teherbírása akár a felére is csökkenhet. Vizsgáld meg, hogy megfelelően záródik-e a nyelv, annak tengelye nincs elhajolva. Amennyiben nagy terhelés érte, vagy 5 méternél magasabbról esett le, úgy jobban teszed ha azonnal leselejtezed. Szennyezett karabinert langyos, szappanos vizzel mosd és utána száritsd meg, majd olajozd meg a csuklórészt, a rugó mélyedését és a zárszerkezetet. MIndig száraz, vegyszerektől mentes helyen tárold.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Karabiner
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|