Funkcióját tekintve zárt légteret biztosít körülötted, melyben a saját tested által termelt hőt megtartja, és mintegy hőszigetelő rétegként nem engedi meg hogy a külső hőmérséklet azt befolyásolja. Megválasztása nagyon fontos kényelmi szempont, főleg ha olyan területre mész, vagy olyan évszakban, amikor az éjszakai hőmérséklet jelentősen lecsökken.
Minden hálózsák teljesítménye egy hőmérsékleti intervallummal, azaz komfort fokozattal jellemezhető.
Ez egy olyan hőmérsékleti érték ami mellet kényelmesen, a komfort érzetednek megfelelő hőmérsékleten tudsz benne aludni. Kiindulási alapnak vegyünk egy átlag embert, aki -5 és +10 oC között kellemesen tölti kint az éjszakáját. Ehhez ez értékhez képest érdemes 1 -2 oC-al melegebb, hölgyeknek javaslom hogy 5 - 10 oC-al melegebb zsákot választani, ugyanis a hőérzet nagymértékben függ a kimerültségtől, éhségtől és idővel a hálózsák élettartamával is csökken annak hőtároló képessége.
|
|
A hőtároló képesség alapján a hálózsák lehet:
 nyári, azaz egy évszakos hálózsák,
 három évszakos hálózsák,
 négy évszakos hálózsák,
 extrém hálózsákok.
A nyári zsákok rendelkeznek a legmagasabb komfort zónával, 10 - 20 oC. Kevés töltőanyaggal rendelkeznek, inkább a nyári tengerparti használatra ajánlható. Előnye hogy nagy melegben szétnyitva takaróként is használható.
A három évszakos hálózsákokra jellemző komfortzóna 0 - 10 oC közé esik. Jellemzően az átmeneti időszakokban összel és tavasszal is használhatóak. Használata széles körben elterjedt, de a magashegyi hegymászásra nem igazán javaslom, mert az éjszaka folyamán erősen fagypont alá süllyedhet a külső hőmérséklet. Melegvarrással készülnek ami azt jeleni, hogy a külső és belső rétegek nincsenek közvetlenül összevarva, hanem egy néhány centiméteres fal tartja őket egymástól távol.
A négy évszakos hálózsák komfortzónája -15 - 0 oC. Jellemzően a téli vagy magashegyi használatra alkalmas, de gyakorlatilag minden évszakban használható. Leginkább alkalmas a mi céljainkra.
Az extrém hálózsákokat a legszélsőségesebb hőmérsékleti viszonyokra tervezték. Komfortzónája elérheti, de meg is haladhatja akár a -30 oC-ot is. Csak nagyon szélsőséges időjárási körülmények között érdemes használni, nyáron inkább hagyjuk otthon, ha csak nem akarsz szaunázni. Sok töltőanyagot tartalmaz, abból is a legjobbat ezért ezek a típusok drágák. Cipzárt már némelyik típuson nem igazán találsz hogy ezzel is csökkenjen a hő leadás intenzitása. Csak akkor vegyél ilyet, ha nagyon fázós vagy, vagy pedig kedveled a nagy kihívásokat.
A hőszigetelést különféle töltő anyagokkal lehet elérni.
A töltet anyaga szerint megkülönböztetünk:
 természetes töltetű hálózsákot,
 szintetikus töltetű hálózsákot.
Természetes töltésre a legalkalmasabb a liba pehely. Jellemzően nyagyon jó hőszigetelő képességgel rendelkezik, könnyen összenyomható, de hátránya hogy nedvesen veszít a hőszigetelő képességéből. Drágább, mint a szintetikus töltésű.
A szintetikus töltésű hálózsákok az újabb töltőanyagok kifejlesztésével egyre terjednek, egyre inkább kiszorítva a természetes anyagokat. Jellemzője hogy nedvesen is kiváló a hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Gyorsabban száradnak mint a pehely hálózsákok és olcsóbbak is nála. Hideg száraz körülmények között elmarad ugyan a teljesítménye a pehelyétől, bár némelyik tóltő anyag azt már meg is közelíti.
A hálózsákok formája alapján megkülönböztetünk:
 négyszögletes,
 fél-múmia,
 múmia zsákokat.
A négyszögletes hálózsákok közé a nyári hálózsákok tartoznak, elsősorban meleg időben használhatók. Könnyen szétcipzárizhatóak, így takaróként is használhatod ha nagyon meleg van. Legtöbbjüknek nincs kapucnija. Négyszögletes szabása révén nagy mozgásteret biztosít, kényelmes benne aludni. Szabása miatt nem igazán hely takarékos, sok helyet foglal el a hátizsákban.
A fél múmia zsákok átmenetet képeznek a négyszögletes és a múmia zsákok között. Kevesebb mozgásteret biztosít, de hőgazdálkodási szempontból kedvezőbb a felépítése mint a szögletes típusoknak. A meleg megtartása érdekében legtöbbjük már kapucnival rendelkezik. Ide tartoznak a három évszakos hálózsákok nagy része.
A múmia zsákok még inkább elkeskenyedő lábrésszel rendelkeznek, váll résznél fokozatosan kiszélesedő és kapucniban végződő. Legjobbak a hőgazdálkodási paraméterei. Elsősorban a téli és extrém típusoknál használatos forma. Kis helyigénnyel rendelkeznek.
Egyéb kiegészítők:
A hálózsákok típustól függően különböző kiegészítőkkel rendelkeznek, ilyen például a kapucni, a mi a test hő leadásának akár a felét is visszatartja. Három-szezonos hátizsákoktól kezdve már minden típusnál megtalálhatók. Másik ilyen kiegészítő lehet a gallér, mely nyak körül szolgál a test melegének kiáramlása ellen. 0 oC alatti komfortzónával rendelkező hálózsákoknál elengedhetetlen.
A test a lábfejen keresztül nagy mennyiségű hőt ad le, ezen a ponton a legérzékenyebb az emberi szervezet a hidegre, épp ezért vannak olyan hálózsákok, amelyek töltése a láb végében vastagabb. A hő leadás csökkentése érdekében a nagyobb teljesítményű hálózsákokon cipzártakaró is van, mely egy hőszigetelő anyaggal megtöltött cső végigfut a cipzár mentén.
Mielőtt megveszed a hálózsákod feltétlen próbáld ki, mennyire igazodik az alakodhoz, elég hely van e benne a mozgáshoz, hosszúsága megfelel a testmagasságodhoz. Általában 180 és 200 cm es magasság között készülnek, de léteznek extra méretek is gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|