Somkuti Nándor
|
Szintén egy igen fontos felszerelési tárgy ahhoz, hogy járjad a természetet, akár egy napra mész is ki, akár hosszabb időre.
Kialakítását ma már korszerű, az emberi test anatómiáját messzemenően figyelembe vevő szempontok szerint alakították ki.
A nálam kapható hátizsákok mindegyike esővédő huzattal is fel vannak szerelve. Mely a hátizsák aljából kicipzározható és a hátizsékra húzható.
A képen látható modell egy csúcsmodell, áruházamban megvásárolhatod.
|
|
A merevítés szempontjából megkülönböztetünk:
 egyszerű merevítés nélküli,
 külső merevítésű,
 belső merevítésű hátizsákokat.
Az egyszerű merevítés nélküli hátizsákokban nincs semmilyen merevítő váz, néhány típusnál előfordulhat kisebb belső merevítés, de ezek csak a 40-60 literes zsákokra jellemző. A hátnál párnázott a kiképzése, hogy a megfelelő kényelmet biztosítsa. Elsősorban egy vagy pár napos túrázásra alkalmas, valamint a csúcsmászás napjára.
A külső merevítésű vagy "csővázas" hátizsákok már nem olyan keresettek mint a 70-es években, jellemzője hogy külső alumínium váz merevítőkre van maga a hátizsák felerősítve. Észak-Európában továbbra is nagyon népszerű.
Nálunk a belső merevítésű hátizsákok terjedtek el, belső képlékeny alumínium lemez szolgál a merevítésre oly módon, hogy hajlékonyságánál fogva felveszi a gerinc kettős görbületét.Igy sokkal jobban alkalmazkodik tartásodhoz és felépítésedhez. Nagy teherbírásúak, belső fémváza a test legteherbírobb pontjára, a csípőre irányítja a tömeg nagy részét. A legkorszerűbb típusoknál a váll és derékhevederek állíthatók mind magasságban, mind szélességben egyaránt ezzel is fokozva a jó kontaktust mozgás közben. Sok összehúzó heveder található rajta egyrészt a különböző tárgyak külső felerősítésére, másrész a hátizsák anyagának összehúzására, nehogy mozgás közben elmozduljon valamilyen felszerelési tárgyad és ezzel könnyedén kibillenthet egyensúlyi helyzetedből.
Méretük alapján a hátizsákok a 10 literes űrtartalomtól egészen 100 literig kaphatók. Egy napos vagy egy éjszakás túrákra a 10-40 literes zsákok a legjobbak meleg időben, amikor nincs sok felszerelésre szükséged. Ha egy-két éjszakát szeretnél kint tölteni, akkor célszerű 40-60 literes zsákot választanod. Három napos túrákra már a nagyobb mératű 60-80 literes zsák a megfelelő, de még ez sem elég, ha hetekig kint tartózkodsz, akár egy hosszú gerinc túrán vagy éppen egy nagyobb méretű heggyel szeretnél éppen megbirkózni. Ilyenkor már a 80-100 literes zsák a megfelelő, de próbálj meg inkább az intervallum alsó határán maradni, hisz agy nagyra méretezett zsák lehet, hogy elveszi a kedved az egésztől.
Ha már tudod hogy milyen méretű zsákot szeretnél, jobb ha többet is felprobálsz a kívánt méretből, hisz típusonként váltózó beállítási lehetőségek vannak. Nem bisztos hogy pont a számodra legtetszetősebb darabot kell megvenned. Mindig vedd figyelembe a méret kiválasztásánál saját fizikai erődet, és felépítésedet. Lehet kapni kifejezetten nők számára kifejlesztett hátizsákokat is, melyeknél figyelembe vették a felsőtest másságát és méretének eltérő arányát a lábakhoz viszonyítva.
A hátizsákok felfüggesztési rendszere több részből áll. A teher tartása szempontjából legfontosabb a csípő heveder, mely széles, párnázott, magassága és iránya állítható, csattal szorosra húzható a csípőcsont felett, így szilárd alapot biztosít a teher viselésére. A csipőheveder két vége sose érjen össze a csípődőn mert így már nem lehet szabályozni csípődhöz igazodóan a kerületét. A belső merevítésű modellek csigolya párnát is tartalmaznak, egyrészt a kényelmes felfekvés érdekében, másrészt pedig biztosítja a levegő szabad áramlását a hát és a zsák között. A felfüggesztési rendszer következő elemei az ívesen kialakított váll hevederek, szintén széles párnázott kivitelben készülnek. Állíthatóak magasságban és terpesztésben egyaránt, mellmagasságban egy mellhevederrel össze is csatolható. Igy mentesíti a vállakat a szorítás alól.
A zsákrész általában vízhatlan anyagból készül, erős szerkezetű jól bírja a dörzsölést, és az időjárási szélsőségeket. Tetején kihúzható gallér található, mely felfelé tovább növelheti a zsák méretét. Ezeknél a típusoknál a 'fedő' magasága is állítható. A zsákrész belseje egy, de leggyakrabban két terű, egymástól cipzárral elválasztható vagy össze nyitható részból áll. Érdemes az alsó kisebb részt a hálózsák és a háló ruházat tárolására használni. Különböző méretű és alakú zsebek is találhatóak a zsákon, melyek lehetnek levehetőek bizonyos típusokon. A jelenleg kapható legkorszerűbb típusokon már a víztartályok vagy hólyagok elhelyezésére is helyet nyújtanak, biztosítva egy kis nyíláson a szívótömlő kivezetését, melynek vége a szívószelep magasságában a hátizsák vállhevedereire csatolható.
A hátizsák külső oldalán különböző kiegészítők találhatók, hogy felerősítsd, rá azokat az eszközöket, amelyeket nem lehet vagy nem akarsz a zsák belsejébe tenni. Ilyen például a gleccser, vagy jégmászásra használható jégcsákány, jégszekerce tartók, melyek a zsák hátoldalán vannak kialakítva oly módon hogy abba bele akasztva a csákány fejét, nyelével felfelé rögzítheted a zsák oldalán, valamint a hágóvasak felrakására szolgáló csatok hevederek, melyek a zsák tetején vannak kialakítva, de lehet sílécet ,különböző hótaposókat és teleszkópos síbotot is kívülről a hátizsákra csatolni. Egyes típusokon már az eső védő orkán borítás is kiegészítő tárgy, mely a hátizsák alján, vagy tetején egy zsebben található és onnan szükség esetén kibontható és kívülről a hátizsákra húzható. Ezek rögzítő hevederekkel vannak a hátizsákhoz varrva, így nem tudod azt elhagyni.

Pakoljunk a zsákba. Ha már megvetted a zsákot és beállítottad e felfüggesztéseket, nem marad más hátra, mint csomagolni és útrakelni. Ne feledd azonban, hogy a pakolás is befolyásolja, hogy mennyire lesz a hátizsák kényelmes. Először az alsó rekeszt töltsd meg, ide érdemes tenni azokat a dolgokat, amikre napközben nincs szükséged Pl. hálózsák és a háló ruházat. Amikor ezeket elcsomagoltad, jöhet a központi rész, mely többnyire felülről tölthető. Általános szabályként elmondható, hogy a lapocka magasságába érdemes a nehéz tárgyakat helyezni, de ettől a terepviszonyoknak megfelelően eltérhetsz. Ha könnyű járó terepen fogsz haladni, akkor érdemesebb a súlypontot feljebb emelni a lapocka magasságánál, viszont ha nehéz terepen haladsz, akkor inkább lejjebb helyezd a nehezebb tárgyakat. A pakolás során minden helyet próbálj kihasználni. Ne legyenek hézagok, mert elmozdulhatnak a tárgyak és ez kibillenthet a súlypontodból. Azokat a tárgyakat, amelyekre gyakran lesz a nap folyamán szükséged, célszerű olyan helyre tenni, hogy azokat könnyed elérhesd. (pl. térkép, kulacs, hószemüveg, fényvédő krém, esőkabát, tájoló stb.)
Új zsákot először mindig egy kisebb, könnyű úton próbálj ki, kihasználva a pihenőket mindig végezd el a szükséges utánállításokat és csak utána indulj el nagyobb útra.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Hátizsák
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|