Sokféle célra, sokféle méretarányban és módon készülnek különböző térképek, némelyikük jók, némelyikük kevésbé. Természeresen a túrázásban, trekingezésben és a hegymászásban speciális igényeknek kell hogy a térkép megfeleljen. Mindig szerezd be időben a megfelelő térképet, hogy legyen az utazás előtt elegendő időd a felkészülésre, a túra vagy a mászás stratégiai megtervezésére.
Ha távoli vidékre utazol, például Tanzániába, mindig gondolj arra, hogy az adott országban helyismeretre lesz szükséged. Lehet hogy utazni is fogsz az országon belül erre-arra. Ezért a térképek beszerzésénél mindig gondolj arra, hogy nemcsak az adott régióról kell hogy legyen térképed, hanem jó ha az adott országról is viszel magaddal térképet. Az sem mindegy, hogy a cél országot mivel közelíted meg. Abban az esetben, ha tegyük fel Európán belül autóval utazol, akkor szükséged lesz még egy autós térképre is.
Mielőtt azonban rátérnék arra, hogy milyen a jó térkép, nézzük át, milyen fajtájú térképek jöhetnek szóba az adott témában.
Felhasználás célja szerint megkülönböztetünk:
 földrajzi atlaszt,
 autós térképet és atlaszt,
 részletes helyszini térkép egy adott régióról, országról,
 város térkép,
 túrista térkép,
 hegymászó térkép.
A földrajzi atlasz egy könyv méretű térkép gyűjtemény, melyben a világ országai találhatóak meg különböző méretarányban, magába foglalva mind a domborzati, vízrajzi, mind a gazdasági vetületét az adott országnak. Bővebb, szöveges természetrajzi és gazdasági tájékosztatót is találsz az adott országról, feltüntetve a fontosabb gazdasági mutatószámokat is.
A mi céljainkra mérete miatt nem érdemes magaddal vinned. Csupán gondolat ébresztőnek, egy konkrét helyszin behatárolására alkalmas. Ötleteket, távoli célpontokat meríthetsz belőle.
Ha már eldöntötted, hogy hová szeretnél eljutni, tudnod kell, hogy a célterületet milyen módon fogod megközelíteni. Ha autóval fogsz utazni, szerezz be egy jó autós térképet, hogy az odautazásod gördülékenyen menjen. Vannak autós térképek és atlaszok. Én személy szerint az autós atlaszt kevésbbé szeretem, mert igaz hogy sok minden van benne, de kevésbbé részletes, mint ha csak az adott országról vagy országokról használnál részletes autós térképet. A lényeg az, hogy meg tudd határozni az utazás útvonalát, költségét és időtartamát, esetlegesen egyéb alternativ útvonalak megjelölésével.
Helyszíni térkép egy adott régióról, országról: Ha már el tudsz a helyszínre jutni, szükséged lesz a legfontosabb térképre a célterületről. Ezek a legrészletesebb térképek, elég speciálisak.Törekedj arra, hogy a legjobbat szerezd be a helyszínről, hisz ez a terület lesz több napig is ahol tevékenykedni fogsz.
A célterületen folytatott tevékenységtől függően speciális térképek állnak a rendelkezésedre, attól függően hogy túrázni, hegyet mászni vagy akár várost nézni szándékozol. Ezeknek a beszerzése kíván a legtöbb odafigyelést. Vannak olyan célterületek, melyekről kevés jó minőségű térkép áll a rendelkezésre (pl. elmaradott országok), ilyenkor természetesen azzal kell beérned, ami van.
Méretarány szerint megkülönböztetünk:
 1:1.000.000
 1:500.000
 1:300.000
 1:200.000-1:250.000
 1:100.000
 1:50.000
 1:25.000
 1:10.000-1:20.000
A lépték nagyon egyszerűen fogalmazva az a viszonyszám, ami megmutatja, hogy a térképen 1 cm a valóságban hány centiméter. Így ha például egy Európa atlaszra rá van írva, hogy 1:1.000.000, az azt jelenti, hogy minden térképi centiméter a valóságban 1.000.000 cm, vagyis 10 kilométer.
1:1.000.000
Amint fentebb is jeleztem, ezt általában egy Európa nagyságú területet lefedő atlasznál szokták alkalmazni és leginkább arra való, hogy aki nagy távolságokat tesz meg, a kiinduló városból egy másik nagy- vagy kisebb várost megtaláljon. Ennél mélyebb információkat ezek a térképek nem tartalmaznak, ezért helyi közlekedésre többnyire alkalmatlanok.
1:500.000
Egy magyarországnyi terület ábrázolására alkalmas méretarány és egy papír ívre rányomtatható Magyarország teljes területe. Hazánkban ez a legáltalánosabban használt lépték.
1:300.000
Igen jól használható lépték, sok-sok eruópai országról készült ebben a méretarányban atlasz. Jól alkalmazható egészen kicsi települések és "eldugott utak" keresésekor.
1:200.000-1:250.000
Régebben Magyarországról ilyen léptékben csak katonai térképszelvények készültek, ma azonban egyre több kitűnően olvasható és rengeteg információt tartalmazó atlasz készül.
1:100.000
Egyes régiókról készítenek ilyen kiváló léptékben térképeket, sőt több európai országról is elkészült ebben a különlegesen jó léptékben az ország-atlasz. Mivel itt egy térképi centiméteren 1 km-es területet ábrázolnak, ezért "van hely a térképen" igen sok helyi információ megrajzolására, vagyis ezek a térképek képezik az alapját az ún. "szabadidős" térképeknek, ahol már a helyi szórakozási lehetőségeket is térképileg ábrázolni lehet.
1:50.000
Ez a legelterjedtebb "túrista lépték", itt az erdei utak (szintmagasságok, magassági pontok, patakok, stb.) kitűnően ábrázolhatók.
1:25.000
A legjobb minőségű hegymászó térképek méretaránya, teljes részletességgel ábrázolhatóak az adott tájegység tereptani jellegzetességei.
1:10.000-1:20.000
Ez a "várostérképek" általános léptéke, itt az utcák, a helyi közlekedési vonalak és számtalan információ jól ábrázolható.
1:5000-1:2000
A legnagyobb felbontásával, részletgazdagságával speciális célokat tud kielégíteni p. tájfutó térképek. Általában kisebb területet tudnak csak ábrázolni de azt olyan részletezettséggel, hogy pl. még egy nagyobb méretű kő, jellegzetes fa és a terep átjárhatósága is ábrézolva van.
A térképek készítési módja szerint megkülönböztetünk:
 hajtogatott papírtérképet,
 borítóval elátott térképet,
 műanyagba hegesztett, hajtogatott térképet,
 GPS térképeket.
Természetesen a mi számunkra a legolcsóbb és a legmegfelelőbbek a hajtogatott papírtérképek. Ezek többnyire hajtogatós formában jelennek meg. Az elülső oldalra nyomják a térképet, a hátoldalra az egyéb információkat. Előnye, hogy többnyire olcsó, de komoly hátránya, hogy teljes egészében szét kell hajtogatni a használat során, emiatt nehezen kezelhető és könnyen szakad. A jobbakhoz még védőfólia is tartozik. Vannak tartósabb, fóliázott-laminált térképek is, de ezek természetesen drágábbak.
A borítóval ellátott térképek esetén a szokványos papírtérképet általában egy kemény (karton) borítóba ragasztják és a hátoldali, nehezen kezelhető helységnévmutatót egy külön kis füzettel helyettesítik, ezáltal a térkép használhatósága jelentősen megnő, különös tekintettel arra, hogy a füzetbe számos olyan információt is elhelyezhetnek, ami a térkép hátoldalára nem fért volna el. Különösen jelentős előnye ezen új típusú térképeknek, hogy "gerincre bígeltek", ami azt jelenti, hogy a borító felső hajtása teljesen kiforgatható a térképlappal együtt, ezáltal nem szükséges az egész térképet szétnyitni, hanem mindig csak azt a részt kell kihajtani, amelyiket használjuk. Eközben a kemény borító megvédi a térképlapokat az idő előtti beszakadástól, kilyukadástól.
A műanyagba hegesztett, hajtogatott térképeket "hajtogatásonként" szétvágják és laminálják, majd speciális gépek segítségével úgy összehajtogatják, mint egy egyszerű hajtogatott térképet. Ennek következtében a térkép teljesen vízhatlan lesz, pl. vizisportoknál kiválóan használható. Függetlenül a korszerű technológiától az ár átlagosan alig valamivel több, mint a kemény borítós hajtogatott térképek ára.
A GPS térképek napjaink korkövetelményeinek a legjobban megfelelő, korszerű, digitális eljárással készülő szoftwer, mely mind számítógépeken, mind GPS vevőkészüléken is alkalmazható. Léptékét tekintve rogalmasan módosítható a felbontása. Szabadon állítható a részletgazdagsága. A térképen feltüntethető pontok a felhasználó által szabadon beállíthatóak attól függően, hogy milyen felhasználási célra kívánjuk használni. Egyes térképek 3D formában is képesek ábrázolni a terepet, még élethűbb képet biztosítva egy adott területről. A térkép maximális méretarányát csak a térképet készítő programozók elhatározása szabja meg. Minél részletgazdagabbak, minél nagyobb a felbontásuk, annál nagyobb a memória igényük.A GPS SD kártyájának mérete behatárolja, hogy mekkora és mennyi térképet lehet a készülékkel egyszerre kezelni. Számítógépen ez nem jelent problémát.
Elvárások egy mai, korszerű hegymászó térképpel szemben:
Tartalmi szempontból:
 Méretaránya legyen 1:25.000, de ne legyen nagyobb mint 1:50,000.
 A terep jellegzetességei: domborzat, vízrajz, különböző tereptárgyak jól, megfelelő részletgazdagságban könnyen azonosíthatóak legyenek.
 A térkép mindenképpen legyen szintvonalas, a domborzat alakját plasztikus formában, szinekkel eltérő modon ábrázolja.
 Az uralkodó növénytakarónak megfelelően eltérő színekben legyenek az egyes övezetek a térképen feltüntetve.
 A manapság egyre inkább terjedő műholdas navigációs rendszerek (GPS-ek) használatához a térkép szegélye mentén legyenek feltüntetve a hosszúsági és szélességi fok beosztások, a főbb hosszúsági és szélességi vonalak haladjanak végig a térkép teljes felületén.
 A pontosabb helyzetmeghatározáshoz a GPS skálán legyenek részletes perc, másodperc beosztások is arra az esetre, ha interpolációra van szükség.
 Tüntesse fel az ábrázolt területen aktuálisan érvényes mágneses elhajlást (deklináció).
 A szöveges részek legyenek többnyelvűek.
Használhatósági szempontból:
 Összehajtva a mérete két tenyérnyi méretnél ne legyen nagyobb.
 Legyen a téréképhez vízhatlan borító tasak.
 A papír anyaga legyen erős, a sokszori hajtogatásnak, szélnek, víznek legyen ellenálló.
 Legyen a térkép könnyen kezelhető, ne kelljen a teljes térképet szétnyitni egy adott pont megkereséséhez.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|