Somkuti Nándor
|
Mind a mellet, hogy megvéd a külső környezeti hatásoktól, szél, hó, eső, hideg, por, apró állatok, belső intim szférát biztosít magad körül, ahol biztonságban érezheted magad a természetben való kint alvás során.
Ha még sátor vásárlás előtt vagy, el kell döntened, hogy kivel utazol, mikor és hova. Ezek a kérdések meghatározzák, hogy milyen típusú sátrat vegyél.
Csoportosítása az alvóhelyek száma szerint:
 szóló,
 1-2 személyes
 2 személyes,
 2-3 személyes,
 3 személyes,
 családi sátort.
|
|
Szóló sátor: Magányos vándoroknak való, akik nem szeretik senkivel sem megosztani a szállást. Előnye, hogy könnyű, elsősorban extrém szóló mászások során használd.
Itt kell megemlíteni a szóló sátrak kategóriájánál a bivakzsákot is, ami tulajdonképpen egyszemélyes sátor, amiből a merevítőket és a cövekeket is kispórolták, nem fér bele más csak te és a hálózsákod. Leginkább kényszer helyzetekben, használják, de ha elviseled, hogy a hátizsákod a szabadban van, akkor kipróbálhatod. Egyébként biztonsági felszerelésként érdemes magaddal vinni, ha meg van az esély arra, hogy a szabad ég alatt fogod tölteni az éjszakát.
1-2 személyes sátor: Elsősorban egy személyre tervezték, de szükség esetén két személy is el tud benne aludni, úgy hogy a csomagok már nem férnek el. Normál esetben egy személy kényelmesen tudja használni úgy, hogy a hátizsák is elfér a sátorban.
2 személyes sátor: Valamivel szélesebb, már biztosítja a megfelelő konfort érzetet két személy részére, de a csomagoknak szükös helyet biztosít.
2-3 személyes sátor: hasonlóan az 1-2 személyes sátrakhoz, már lehetőséget biztosít a 2 főn kívül +1 személy fekvésére, vagy 2 fő esetén a csomagok tárolására. Elsősorban olyan túrázóknak ajánlom, akik rendszeresen párban kirándulnak, túráznak, de alkalmanként vagy egy gyerekkel, vagy egy másik társsal is meg szeretnék osztani a sátrat. A mi túrázási stílusunkhoz ez a sátor tipus a legmegfelelőbb.
3 személyes sátor: Azoknak javaslom, akik egyrészt szeretik a kényelmet, még ha ketten is vannak, vállalják érte a többlet súlyból adódó terheket.
Családi sátor: 4 vagy annál több fő befogadására alkalmas sátor, melyet elsősorban családi autós kempingezésre érdemes használni. Súlyánál fogva különösen.
A sátor megvásárlásakor mindig nézd meg a gyári méreteit, ugyanis lehetnek eltérések ugyanazon létszám esetén. A méret meghatározásánál az alapterületet veszik alapul. A sátrak hosszúsága 185-200 cm között változik, ami hosszában biztosítja a fekvést, szélességi adatként 55 cm -rel számolhatsz felyenként. Ez egy átlag szám, amit befolyásolhat egyéni izlésed, alvási stílusod. Ha nyugtalan alvó vagy, érdemes kicsit többet számolni egy főre. Ha tehát egy két személyes sátrat szeretnél venni, akkor 200 x 110 cm minimális mérettel érdemes számolni. A sátrak szélességi mérete a legszélesebb pontján értendő, hisz vannak olyan sátrak is, amelyek a láb részénél keskenyedők.
A sátor típusok további csoportosítása:
 3-évszakos (általános túrasátor),
 4-évszakos (téli, hegymászó sátor).
A megfelelő sátortipus kiválasztásakor mindig a legdurvább körülményekre készülj.
A 3- és 4-évszakos sátrak abban különböznek egymástól, hogy a 4-évszakos hegymászó sátrak erősebb felépítésüek. Jobban kell hogy bírják az erős viharokat, épp ezért három vagy több pálcás merevítéssel rendelkeznek. Vastagabbak, kevesebb a szellőzési lehetőség rajtuk, kisebb az ajtónyílásuk. Ki kell bírnia akár 50 cm es porhó réteget is. Kiképzése kupola alakú, hogy a felhalmozódott friss hóréteg lecsússzon róla. Lélegző anyagból készül (Gore-Tex), ami biztosítja a belső pára kiáramlását, úgyanakkor a külső nedvességet nem engedi be. Egy hegymászó sátor drágább ugyan, de ha mindig késztetést érzel arra, hogy a szabadban aludj, akkor inkább ez a típus célszerübb számodra, hisz ugyanúgy alkalmas nyári és átmeneti körülmények között is.
A kiválasztás során egyéb szempontokat is figyelembe kell venned:
Átlagos csomagolt súly: Magába foglalja a sátor külső és belső részét, a merevítőket és a tartozékokat is. Általános szempontként figyelembe veheted, hogy a sátor összsúlya ne legyen nagyobb személyenként 2 kg-nál.
Csúcsmagasság: Maximális belső magasság, általában 110-130 cm.
Csomag méret: A sátor összecsomagolt állapotában mért szélessége és hosszúsága.
Vízhatlanság: Miliméterben megadott vízoszlop.
A rudazat: Anyaga lehet aluminium, vagy üvegszál. Mindenképpen üreges rudazatot válassz. A több rúd nagyobb szilárdággal párosul (téli, hegymászó sátor). A rudakat kétféle módon lehet a sátorhoz rögzíteni. Bújtatókon keresztül, vagy csatokkal. A bújtatók használata szilárdabb merevítést biztosít.
Anyaga: Vízhatlan nejlon, a külső réteg vastagabb, kopásállóbb, a belső réteg vékonyabb, jobban szellőzik és könnyebb.
Bejárata: Általában cipzáros, egy vagy több bejárattal is rendelkezhetnek. Bejáratát külön szúnyoghálóval is el lehet cipzározni, hogy nyári éjszakákon a szellőzés nagyobb legyen. A több (2) bejáratú sátrak drágábbak, de a közlekedést megkönnyíti ha pl. elvás közben nem kell átmászi a társadon keresztül.
Kiegészítők: Kiválasztásnál lényeges az is, hogy legyenek a sátor belsejében kialakítva zsebek, némely típusokban felszereléstartó háló, szellőző ablak, tágas abszisz.
Önhordó vagy cövekelt: Az önhordó sátrak cövekek használata nélkül is képesek megállni a saját lábukon. A cövekelt válltozatok csak a sátorcövek leverésével és a zsínórok kifeszítésével képesek megállni. Előnye viszont, hogy kevesebb rudazatra van szükség.
Alakja: Manapság leginkább használatos sátor alakzat a kupola, egyrészt erősebb szerkezete miatt, másrészt hőgazdálkodása szempontjábók kedvezőbb a gömbölyű formályú kialakítás mint a szügletes, kutyaól tipusú sátrak.
Praktikus tanácsok a sátor használatához:
Sátorverés: Lehetőleg mindig sima, vízszintes terepen állíts sátrat. Kerüld az egyenetlenségeket, hisz kényelmed múlik rajta. Tisztítsd meg a területet a törmelékektől: fenyőtoboz, kövek, stb. MIndig használj aláterítéket, ezzel megóvod a sátor alját, másrész összecsomagoláskor tiszta területed van a sátor és más felszerelési tárgyaid elcsomagolására. MIndig tiszta lábbal, lehetőleg cipő nélkül mássz be a sátorba. Ha éjszakai fagyok vannak, és a cipődet a sátorban kell éjszakára tárolni, érdemes a cipőt jól szellőző szövetzsákba tenni, nehogy a szennyeződés száradáskor behulljon a sátor belsejébe. Ügyelj arra, hogy az éjszaka folyamán a cipődet ne használd derékaljnak, mert a fagyos környezetben könnyen eldeformálódhat a lábbelid, s másnap csak a benzinfőző tud segíteni abban, hogy a fagyott, összenyomorított cipőd használható állapotba kerüljön. Kerüld a nap káros ultraibolya sugárzását. Lehetőleg árnyékba állítsd fel a sátrad, vagy használj olyan külsőt, aminek uretán bevonata védi a sátor anyagát.
Sátorbontás: Ha önhordó sátrad van, akor lebontás előtt emeld fel és rázd ki belőle a törmelékeket.
Lebontáskor a gumiszalaggal összekötött rudazatot előszőr középen szedd szét, így egyenletesen oszlik meg a gumiszalagon a feszültség tárolás közben. Összehajtogatáskor ne mindig ugyanott hajtsd össze, mert így azon a helyen az öregedés során törékenyebbé válik az anyag.
Tárolás: Ha kénytelen vagy esőben lebontani a sátrat, az első adandó alkalommal szárítsd meg. Csak a kellőképpen kiszárított sátrat szabad elpakolni, különben megpenészedik, szaga lesz, és nehezen tudod már kitakarítani belőle a foltot. A sátrat mindig hideg vízzel és kimélő mosószerrel mosd.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
Felszerelés
Sátor
 Tervezési időszak
 Indulás előtt
 Menet közben
 Időjőrási tényezők
 A hegy maga
 Edzési alapelvek
 Edzés jelentősége
 Technikai edzés
 Taktikai edzés
 Mentális edzés
 Mozgékonysági edzés
 Kondicionális edzés
 Az edzés gyakorlata
 Edzés tervezése
 A technika jelentősége
 Alaptechnikák
 Mászótechnikák
 Súlypont áthelyezés
 A taktika
jelentősége
 A tervezés és
a kivitelezés
 A felkészülési
szakasz
 A megvalósítás
 Pihenőpontok
 Taktikai
terhelés váltás
pihenés alatt
 A pihenőpontok
stratégiai
állomások
 Pihenőpont mint
a visszavonulás
biztosítása
 A psziché
 A félelem
 A fájdalomtűrés
 A becsvágy
 Az akarat
 A biztosító eszközök
 Köztesek
 Néhány szó a fúrt szegekről
 A biztosítási lánc taktikája
 Az esés
 Bekötözködés
 Haladás
gleccseren
 Mentés
hasadékból
 Standolás
 Haladás
meredek jégen
firnen
Nehézségi fok
Somkuti Nándor
|