Franciaország: SAVOIE-ALPOK
SAVOIE-ALPOK - Mont Blanc 4807 m
|
Az Alpok és Nyugat-Európa legmagasabb csúcsaként emlegetik. Alpesi mászás és hegyi sielés szempontjából egyike a világ legkedveltebb célpontjának.Az utikönyvek is említik, hogy ez a régió volt a modern alpesi hegymászás bölcsője a 18. század végén és az alpesi síelés technikai fejlődésének kiinduló pontja a 20. században.
Kezdetben a korabeli kíváncsiskodók még csak próbálkoztak megtalálni a csúcsra felvezető utat, és szinte ez inspirálta a születőben lévő hegymászó sport fejlődését a 18. szd.-ban, és így indult el és ért a hegymászó sport az akkori 'Arany Korába'.
Ma a Mont Blanc megmászása még mindig egy nagy vállalkozásnak számít, mely biztos elméleti és gyakorlati tudást, kitartást, és tökéletes akklimatizációt követel. Az erőfeszítést viszont kárpótólja az a látvány ami a csúcson elénktárul: a környező hatalmas kanyargós gleccserek, a gigantikus méretü hegytömegek mint a Matterhorn és a Weisshorn keleten, valamint a Gran Paradiso délen.
Chamonixból nézve a Mont Blanc csillogó, fénylő fehér csúcskupolája szinte betölti az eget és magasan tornyosul a város fölé. A város utcáiból nézve szinte a házak fölé emelkedve uralja az egész panorámát. Chamonix tengerszint feletti magasságához képest is több mint 4000 m-rel emelkedik ki, és a környező gleccserek is 1300 m-es magasságik húzódnak le a város felé. Számos úton lehet feljutni, közülük a legtöbb könnyü. Az utak távolsága és a szintkülönbség azonban párosul a gyakran előforduló instabil időlyárással és ez teszi a Mont Blanc megmészását nagyon nehézzé és veszélyessé. A statisztikák szerint már több mint ezer ember halt meg a hegyen, főleg azért mert nem vették figyelembe ezt a tényt és helytelenül itélték meg saját teljesítőképességük határait.
Két "normál" és számos egyéb út alkalmas a feljutásra, és mivel aránylag elég könnyűek gyakran túlzsúfoltak, de szerencsére a csúcs maga olyan széles és lapos, hogy egyszerre akár 100-200 mászó is tartózkodhat a tetején egy időben. Fizikailag azonban mégis nagy kihívásnak számít.
A hegy gazdag történelemi multtal rendelkezik, Európa legendás csúcsai közé tartozik. A Mont Blanc csúcsáról egy nem kevésbé ismert gleccser a Bossons indúl több évtizedes útjára. A gleccser 7 km hopsszú, átlagos lejtése 45-50%-os és azért sebessége sem elhanyagolandó, évente 250-300 m-t halad lefelé és ez teszi a gleccsert egy egyedülálló természeti csodává, hisz a szomszédságában lévő Mer De Glace gleccser csupán fele akkor sebességgel mozog (180 m/év). A jég látványos szine és tisztasága, a meredeksége és a magashegyi környezet párosulva azzal, hogy a gleccser alsó vége aránylag könnyen elérhető, sok túristát csábit az 1300 m-es alsó végéhez ahonnan nagyszerü kilátás nyilik a gleccser hasadékokkal szabdalt felszinére.
A gleccser még Horace-Benedict de Saussure-t is megihlette a "Voyages dans les Alpes" (1779-1786) munkájában:
"A felséges, magasztos gleccser, belevegyülve a sűrű erdőbe, megdöbbentően magas óriásira faragott gránit sziklákkal koronázva,
körítve hóval és jéggel, egy fenséges látványosságot biztosít, olyat melyet ember nem igazán tud elképzelni."
A helyszín megközelítése:
Az útvonal megválasztásánál engem is a Bossons gleccser látványa vezérelt, és nem utólsó sorban az a tény, hogy erről az oldalról kevesebben másszák a hegyet, mint a jól ismert Aiguille du Gouter Refuge (túristaház) felől. Igy a teljes út során úgy érezhetjük magunkat a hegyen mintha egyedül csak mi lettünk volna rajta. Az utat három szakaszra osztottuk.
Az első szakasz A Mont Blanc alagút bejáratától a Grands Mulets házik tart, a második a Vallot házig, míg a harmadik szakasz fel a csúcsra és vissza le teljesen a hegy lábáig. A Grands Mulets háztól elvileg egy menetben is fel tudsz jutni a csúcsra ha hajnali 1 órakor elindulsz, de a tökéletes akklimatizáció elérése érdekében javaslom, hogy 4362 m-en a Vallot háznál tölts el még egy éjszakát és csak másnap mászd meg a csúcsot.
Az út az IFAS skálán 'PD' (Peu Difficile) nehézségi fokozatba tartozik.
1.szakasz: Mont Blanc Alagút - Grands Mulets ház
Távolság: 6,6 km
Menetidő: 6 óra
Szintkülönbség fel: +1791 m
Nehézségi fok:
gleccserig: UIAA: ' 0';
gleccseren: PD
I. tábor: Grands Mulets Refuge
Chamonix-ból az autóút szerpentinezve vezet fel a Mont Blanc alagúthoz hogy 11,6 km hosszan a hegy belsejében jussunk át a hegy túloldalán található olasz városkába Courmayeurba. Az alagút franciaországi bejáratától visszavelé kb. 200 m-rel az aszfalt útról jobbra fel található a beszállás (1260 m-en) közvetlenül egy híd után mely a Torr. de la Creuse medre fölött halad az alagút irányába.
Az ösvény meredeken szerpentinezve halad az előbb említett patakkal párhuzamosan. 425 m-es szintemelkedés után elhaladunk egy régi lanofka állomás romjai mellett, majd tovább szerpentinezünk meredeken felfelé. 2000 m-es magasságban már kiérünk az erdő övezetből de még mindig keményen emelkedünk egészen 2414m-ig (3 óra). Itt egy kilátó ponthoz érkezünk, ahol balkéz felől csatlakozik be a Plan de l'Aiguille felől, az Aig. du Midi-re vezető lanofka középső állomásától ide vezető trekking útvonal. Ha felvonóval mész fel odáig akkor onnan 3,5 óra alatt lehet elérni az I. táborhelyet, a Grands Mulets Házat, de javaslom hogy teljesen lentről indulj gyalog, főleg ha még nem akklimatizálódtál kellőképpen. Erről a pontról tárul az út során előszőr elénk a Mont Blanc hófödte hegytömbje. Körpanorámában gyönyörködhetünk, hátunk mögött mélyen lent Chamonix városa, fejünk felett az Aiguille Du Midi impozáns csúcstömbje tornyosul, ahova a felvonó a középső állomásától 2309m-ről a 3800 m-es csúcsra alátámasztás nélkül vezet tovább.
A látvány ahogy a csúcs felé közeledő kapin elhalad mellettünk és kis ponttá zsugorodik, ébreszti fel bennük, hogy mekkora is ez a hegy igazából. Pedig a felvonó végállomásától még mindig 1000 m-rel alacsonyabb a Mont Blanc csúcsához képest, mely innen még messzinek és elérhetetlennek tűnik. A kilátó pontról, (Gare des Glaciers T. Orient), tovább haladunk, most már enyhébb emelkedőn a Bossons gleccser K.-i széle felé. Innen kb 10 perc. A gleccser szélét 2530 m-es magasságban lehet elérni. A peremhasadék átmászása főleg augusztusban, amikor a jég erőteljesen olvad kissé körülményes. Innen már kötélbiztosítással, hágóvas és jágcsákány használatával kell tovább haladni. Keresztezned kell átlós irányban a kezdetben még síma felszínü gleccsert, majd elérve a jégletörést a gleccser egyre tagoltabbá, egyre szerákosabbá válik. Mély gleccser spaltnik, jéglabirintusok között kell tovább haladni, miközben mindig ott a veszéllye annak, hogy bármikor leszakadhat egy nagyobb jégtömb. Ha felfelé menetben még át tudtál menni egy-egy gleccser spalti fölötti hóhidon, az nem jelenti azt, hogy ugyanitt vissza is fogsz tudni menni. A gleccser olyan "gyors" mozgásban van, hogy az út vonalvezetése nap mint nap válltozik. Óvatosan, egymást biztosítva körültekintően kell ezt a szakaszt teljesíteni. Az egész útnak talán ez a legveszélyesebb része. A jégletörés után a gleccser ismét megszelidül és felettünk húzódó szikla sziget felé vesszük az irányt, mellyre a túristaházat építették. A gleccser elhagyásakor a sziklára való felmászás szintén körülményes lehet, a peremhasadék itt elég széles nehezen lehet elérni a sziklát, ami egyébként is meredek fallal szakad a gleccser alá. Ha már elérted a sziklát a szikla tetején lévő házat létra segítségével lehet megközelíteni. A teljes táv megtétele 5-6 óra.
Ref. des Grands Mulets (3051 m)
A túristaház 70 férőhelyes, a Taconnaz és a Bossons gleccser találkozásánál egy szikla tarajra épült. Síszezonban csak előzetes foglalással tudsz itt száláshoz jutni, de a nyári szezon kifejezetten kedvez a hegymászásnak, hisz erről az oldalról kevesebben másszák a hegyet mint a jól ismert Aiguille du Gouter Ref. felől, igy a szállás nem jelenthet gondot. Mi nem a házban hanem attól egy kicsitt lejjebb agy ajtó nélküli kis elhagyatott faházban (Bivoak) töltöttük.
2.szakasz: Ref. Grands Mulets - Ref.-Bivouac Vallot
Távolság: 3,5 km
Menetidő: 4,25 - 5 óra
Szintkülönbség: 1311 m
Nehézségi fok: PD
II. tábor: Ref. Vallot
A Grands Mulets háztól újra vissza kell mászni a gleccserre és DNY-i irányba haladva átkelve egy gleccserhasadékokkal teli szakaszon egyenesen a Dôme du Gôuter É-i gerince felé tartunk. míg el nem érjük a gleccser középvonalát. Itt D-felé fordulva elérjük az első meredek jégletörést (les Petites Montées). Körülbelül 2 óra alatt eljuthatsz a Petit Plateau-ra, mely fokozottan lavina veszélyes terület, Dôme du Gouter oldalából gyakran indul meg a jég. Ezen a szakaszon érdemes minél hamarabb átmenni. Ezután az eléggé sima plató után tovább D-nek haladva következik a Grandes Montées, a második meredek letörés. Ezt az utólsó hasadékokkal teli szakaszt érdemes a gleccser Ny-i oldalán megmászni. A jégletörés tetejét elérve felérünk a 3950 m magasan a Grand Plateau-ra, további 1 1/4 óra alatt. Innen fel kell menni a Col du Dôme 4237 m-es nyergébe, mely egy széles firn nyereg DK-re a Dôme du Gôuter-től. Innen balra fordulva már a Mont Blanc csúcsáról lehúzódó gerincet követjük a már jól látható egy szikla kiszögelésre épült Vallot házat (4362 m), kb 1 óra alatt érjük el a Grand Plateau-tól.
Ref. Vallot (4362 m)
A Vallot ház se nem egy túristaház se egy bivouac ház, csak egy vészhelyzet esetére felépített fémkunyhó. A Bosses gerinc elején egy sziklakiszögellésre épült. Elvileg éjszakázásra nem lehet a házat használni, csak időváltozás esetén vészhelyzetben használják. Bent a házban egyébkén 12 fő számára biztosított a menedék. Ha sátrat is hoztál magaddal akkor kint a ház előtt is lehet sátrazni. Éjszaka még augusztusban is keményen fagy pont alá is lehül a levegő. Aminkor mi voltunk a csúcson, 4807 m-en nappal, gyönyörű napsütésben volt -10 Co fok. Ha itt akarsz sátrazni csak téli sátrat és jó minőségü négyévszakos hálozsákot vigyél magaddal. Egyébként feljövet a gleccseren elvileg bárhol bivakolhatsz, betartva a megfelelő biztonsági követelményeket, de egy éjszakánál többet ugyanazon a helyen nem tölthetsz. MIndig tovább kell menned másnap.
3.szakasz: Ref.-Bivouac Vallot - Mont Blanc csúcs - Mont Blanc Alagút
fel:
Távolság: 1,5 km
Menetidő: 2 óra
Szintkülönbség: 445 m
Nehézségi fok: PD
le:
Távolság: 11,6 km
Menetidő: 8 óra
Szintkülönbség: 3547 m
Nehézségi fok: gleccseren: ' PD'; Lejjeb: UIAA: ' 0'
A Vallot háztól érdemes korán elindulni, mielőtt a Gôuter ház felő a tömeg ideérkezne. A háztól a Bosses gerincen, a Mont Blanc ÉNy-i gerincén ffolytatjuk. Először a Bosses du Dromadaire két firn púpját kell megmászni (Grande Bosse 4513 m majd a Petit Bosse 4547 m). Erről a pontról további 1,5 óra a csúcs. Az utólsó szakaszon a gerinc teljesen elkeskenyedik, csak egy lábfejnyi szélességü gerincen lehet tovább haladni. Óvatosan, biztosítással haladjunk, egy nagyobb széllökés könnyen lesodorhat az amúgy is eléggé meredek hegyoldalon. A gerinc a csúcshoz közelítve egyre inkább kiszélesedik és ellaposodik beleolvadva a csúcskupola lapos tetejébe.
Julius - augusztus a leginkább kedvező hónap a mászás szempontjából. A június ás a szeptember az időjárás miatt már kockázatos lehet. A mászás megkezdése előtti napon javaslom, hogy mindenképen érdeklődj az időjárás várható alakulásáról.
Sose indulj útnak ha az időjárás nem jó, vagy ha a legkisebb esélye is van annak, hogy el fog romlani. A szél, a köd, és az alacsony hőmérséklet már sok még tapasztalt hegymászót is megölt. Kedvezőtlen idő esetén inkább kérj tanácsot helybéli tapasztaltabb hegymászóktól, hogy melyik másik csúcsot lehetne megmászni a Mont Blanc helyett amelyik kevésbé veszélyes.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|