Olaszország: VALAIS-ALPOK
VALAIS-ALPOK - Ludvigshoehe 4342 m
|
A Ludwigshoehe csak egy "kis" csúcs a Monte Rosa csoport többi csúcsához képest, de mégis jelentős pozíciót foglal el:
- politikailag itt találkozik az olasz Aosta völgy és Piemonte a svájci Wallis kantonnal.
- földrajzilag itt válik le a kb. 40 km hosszú oldalgerinc az Alpok főgerincéről, mely elválasztja a Sesia és Gressoney völgyet. Ezen a gerincen található még több 4000 méteres csúcs is, mint pl. a Schwarzhorn [Corno Nero] (4322 m), Balmenhorn (4167 m) éa a Vincent Piramide Vincent 4215 m), majd lejjebb a Corno Bianco (3320 m). Tovább DK-felé a gerinc szétterül és ezen a területen vezet a GTA ("grande traversata delle Alpi", alpesi travez útvonal).
A csúcsot önmagáért nem szokták mászni, de a Signalkuppe - Vincent Piramide traverz út során odafelé vagy visszafelé mindenképen érdemes útbaejteni, növelve a környéken megmászható négyezresek számát.
A csúcsról jól látható a Signalkuppe, a Parrotspitze és a Vincent Piramide
A csúcsot több irányból is meg lehet közelíteni:
a) ÉK-ről, Parrotspitze és a Ludvigshoehe közötti nyeregből ((Piodejoch, 4283 m)
b) ÉNY-ról, a Lysjoch (4248 m) felől ahol a Sugnalkuppe felé vezető normál út keresztezi az olasz-svájci határt.
c) DNY-ról, a Ludvigshoehe és a Schwarzhorn (Corno Nero) közötti nyeregből (Zurbriggenjoch, 4279 m)
Teljesen mindegy, hogy a felsorolt három lehetőség közül meiket választjuk, minden irányból csak néhány perig tart az út, nehézség nélkül juthatunk fel a csúcsra, de természetesen a gleccseren szükséges felszerelések használata szükséges.
A csúcsra vezető legnehezebb út DK-felől vezet a Gugliermina bivakház felől eleinte a Piode gleccseren, majd egy 600 m magas sziklafalon (UIAA IV-V) keresztül.
A csúcs első megmászása a környező csúcsokhoz képest elég korán, 1822 augusztus 25-én Ludwig von Welden nevéhez fűződött, akiről a csúcs a nevét is kapta.
A csúcsot tavasszal (március-május) elsősorban a sítúrázok, a július-szeptemberi időszakban a hegymászok látogatják.
A helyszín megközelítése:
1. szakasz: Alagna Valsesia - Rif.Gnifetti
Táv: 3,34 km (Pso. Salatitól)
Menetidő: 3,5 óra (ebből felvonó 0,5 óra Alagna Valsesia - Pso.Salati)
Szintkülönbség:2447 m (ebből gyalog: 667 m Pso. Salati - Rif. Gnifetti)
Nehézségi fok: UIAA: 0; I
Szállás: Rif. Gnifetti
Másnap reggel érdemes indulni a Rif Gnifetti házhoz (3625 m). Ezt kétféle módon tehetjuk meg:
1. lehetőség:
Ha valalkinek sok ideje van és fontos számára a megfelelő aklimatizáció, annak javaslom, hogy a túra tervezett idejét hosszabbítsa meg pár nappal, egyrészt azért mert így gyalog is feljuthat Alagna Valsesia falucskából a Rif. Gnifetti házhoz a túra első napján, másrészt pedig érdemes több napot is eltölteni a házban, mivel a környéken több négyezer méternél magasabb csúcs is található, amelyeket, ha már itt vagyunk érdemes csillagtúraszerüen megmászni.
Így gyakorlatilag biztosított a tökéletes akklimatizáció. Az út így 7 órát vesz igénybe és 2420 m szintemelkedést kell legyűrni, ami jó bemelegítésnek és aklimatizációnak mondható a több mint féltucat megmászandó négyezres csúcs előtt.
2. lehetőség:
Felvonóval is mehetünk, melynek végállomása Alagnában nem messze a templomnál (800 m-re a campingtól) található. A felvonó két szakaszban jut fel a Salati nyeregbe (2980 m).
1.szakasz: Alagna - Pianalunga (1200 m ---> 2050 m)
2.szakasz: Pianalunga - Pso.Salati (2050 m ---> 2980 m)
A majdnem 1800 m-es emelkedés fél óra alatt megviselheti a magassághoz nem szokott túrázót, ezért érdemes megfontolni ezt a lehetőséget, vagy csak a Pianalunga megállóig felmenni felvonóval és onnan gyalog tovább a Salati hágó felé.
A Salati hágót egyébként a a NY-i oldalról Gressoney la Trinite faluból is meg lehet közelíteni, szintén felvonóval vagy gyalog.
A felvonó végállomásától gyalog indulunk tovább eleinte a Gressonay la Trinite felől feljövő felvonó végállomása irányába, majd még mielőtt azt elérjük jobbra fordulunk eleinte jól jelzett úton. Innen a Stollemberg (3202 m) sziklás csúcspirtamisa felé tartunk, annak bal oldalán harántolunk, majd a csúcsot megkerülve a meredek szakaszokon beépített kötelek segítségével leereszkedünk. Pta. Indren (3260 m) felé tartunk, ahova régebben felvonóval is fel lehetett menni. Amikor mi itt voltunk, akkor ez a lehetőség nem működött. Innen rámegyünk az Indren gleccserre és itt folytatjuk az utunkat. Balra nagyívben kerülünk a gleccseren, keresztezzük a gleccsert és a túlsó oldalon a Piramide Vincent DNY-i gerincéhez érünk. Közvetlenül a sziklagerinchez érve utalágazás. Innen két lehetőség van:
1.lehetőség: (térképen sárga sávval jelzett)
Felmászunk a sziklagerince (beépített kötelek) és a gerinc túloldalán elérjük a Lys Orientale gleccsert. Ez a lehetőség rövidebb, de nehezebb, kéz használatára is szükség lesz. Az útvonal kitett, meredek terepen halad. Elsősorban felmenetre ajánlható.
2.lehetőség: (térképen zöld sávval jelzett)
Elhaladunk DNY. felé és magkerüljük a gerincet annak letörésénél, majd érintva a Rif. Mantova házat (3498 m) folytatjuk utunkat most már a Lys Orientale gleccseren. Lefelé menet érdemes ezt az utat választani.
Innen már látszik a Gnifetti ház az előttünk álló sziklagerinc tetején. Egyenesen a sziklák tövéhez vesszük az irányt, majd a sziklákon kb. 30 m-t mászunk kötél és vaskapcsos biztosítás segítségével, mig elérjük a Gnifetti házat.
2. szakasz: Rif.Gnifetti - Ludvigsghoehe - Rif.Gnifetti
Fel:
Táv: 2,78 km
Menetidő: 3,0 óra
Szintkülönbség: + 695 m
Nehézségi fok: F
Le:
Táv: 2,52 km
Menetidő: 2,5 óra
Szintkülönbség: - 695 m
Nehézségi fok: F
Szállás: Rif. Gnifetti
Hétvégeken, jó időben sokan vonulnak felfelé a gleccseren, ilyenkor gyakran megesik az út mentén fekvő, rosszul aklimatizálódott mászók látványa. Érdemes a túrát korán reggel (5 órakor) kezdeni, mert ilyenkor a gleccser még keményen fagyott és gyorsabban lehet haladni, ugyanakkor egy korai indulás lehetőséget biztosít akár több csúcs megmászására is. Jó időben egy későbbi indulás esetén a gleccser felszíne olvadt, kásás lesz, ami nehézzé teheti a haladást a boikáig süppedő gleccser felszínén.
A házból kilépve egy vaslépcsőn indulunk fel a ház mögötti gerinc tetejére, majd innen leereszkedünk a Lysgleccserre. Itt érdemes bekötözködni. A gleccseren eleinte a Piramide Vincent (4215 m) felé vesszük az irányt, majd balról elhaladunk mellette, és É. felé tartunk felfelé a gleccseren. Célszerü a gleccser K-i szélén haladnunk, mert a NY-i oldalon több a hasadék. Tovább emelkedünk, majd elhaladunk jobbkézre a Balmenhor (4167 m) sziklái alatt és egyenesen a Lisjoch felé vesszük az irányt. A Lysjoch (4248 m) egy hágó a Lyskamm K-i csúcsa (4527 m) és a Ludvigshoehe (4342 m) között. Mi nem ebbe a hágóba érkezünk, hanem attól kissé keletre érjük el a gerincet, közvetlenül a Ludvigshoehe oldalában. Megkerülve a Lüdvigshoehe tömbjét, jobbra kanyarodunk a Parrotspitze és a Ludvigshoehe közötti lapos térségre. Innen jobbra fordulunk a Ludvigshoehe irányába, egyenesen a gerincen látható mélyebb horpadás felé. Enyhén emelkedve feljutunk a gerincre, majd balra fordulva néhány lépéssel fejjutunk a Ludvigshoehe csúcsára a NY-i gerincen. Lefelé vagy ugyanezen az úton, vagy a horpadásból a Schwarzhorn irányába is leereszkedhetünk.
3. szakasz: Rif.Gnifetti - Alagna Valsesia
Táv: 3,34 km (Pso. Salatiig)
Menetidő: 2,5 óra (ebből felvonó 0,5 óra Pso.Salati - Alagna Valsesia)
Szintkülönbség:- 2447 m (ebből gyalog: - 667 m Rif. Gnifetti - Pso.Salati)
Nehézségi fok: UIAA: 0; I
Lásd: 1.szakasz.
Képek az útról:
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|