Olaszország - DOLOMITOK - Tofana csoport
DOLOMITOK - Tofana csoport - Tofana di Rozes 3225 m
|
A Tofana csoport az egyik leglátogatottab hegycsoport a Dolomitokban. Három csúcsa van, melyek magassága csak néhány méterrel térnek el egymástól: Tofana di Mezzo, 3244 m, Tofana di Dentro, 3238 m és a Tofana di Rozes, 3225 m. A teljes hegycsoport Cortina d'Ampezzotól NY-ra, attól mintegy 12 km-re fekszik, a Cortinai Dolomitokhoz tartozik. Délről a hegycsoportot a Cortina d'Ampezzótól kiinduló és a Falzarego Pass (2105 m)-ig felhúzódó völgy határolja. Keletről a mélyen fekvő Ampezzo völgy határolja, míg NY felől a Travenanzes völgy választja el a Lavarella csoporttól.
A Tonana csoport számos outdoor tevékenység végzésére ad lehetőséget. A hegycsoport K-i oldalán, Cortina d'Ampezzo felett síelési lehetőségek vannak, ahol minden évben a világkupa versenyeket tartják. A Tofana de Mezzo csúcsára felvonó is vezet. Egyébként pedig mind a trekkingezők, mind a sziklamászók megtalálják, megtalálhatják itt maguknak az időtöltést. Különösen a Tofana di Rozes D-i fala nyújt lehetőséget a legkeményebb nagyfalas sziklamászóknak, akik válogathatnak a nehezebbnél nehezebb útvonalak közül.
Az I. Világháboróban a frontvonal keresztezte a Tofana csoportot. Ennek nyomai még ma is megtalálhatóak (barlangok, alagutak formájában). Katonák ezrei estek el a környező hegyoldalakon.
Mind a három említett csúcs jelzett útvonalon elérhető, de ezek a csúcsok messze nem a könnyen mászható útvonalak kategóriájába tartoznak.
Cortinát a Falzarego pass felé elhagyva nemsokára láthatóvá válik A Rozes 1000 méteres függőleges D-i fala. A csúcs mintegy óriási háromélü piramis emelkedik ki a környezetéből. Ny-i fala is hasonló kinézetű, de nem annyira meredek mint a D-i. Az ÉK-i fal a legkevésbbé meredek, de hófoltok még nyár közepén is lehetnek rajta. ÉK-i falát régebben még gleccser csiszolta, de mára csak egy kőgörgeteges meredek lejtő maradt vissza, melyen keresztül ma a normál út vez fel a 3225 m-es csúcsra.
Annak ellenére, hogy a csúcsra nem vezetnek könnyű utak, mégis sokan választják uticéljuknak a csúcs megmászását. Gyakorlottabb túrázók számára a csúcs kihívást jelent a többi Dolomit csúcsok közül.
Az általam leírt útvonal felfelé a Giovanni Lipella Via ferratán vezet, (A képen sárga szinnel jelezve), a lemenet pedig a normál úton (zöld szin).
A Dibona háznál parkolási és szállás lehetőség van, ahonnan korán reggel indulva kezdjük meg a túrát. (Rif. A. Dibona 2083 m).
A Dibona házat egy keskeny eleinte betonozott úton lehet megközelíteni, mely a Cortina d'Ampezzo - Falzarego Passt összekötő útról nyílik.
Cortina d'Ampezzotól autóval NY-ra tartunk, a Falzarego pass irányába, a Dolomitok panoráma útvonalán haladva. Miután elhagyjuk Pocolt (1530 m), namsokára jobb kéz felé elágazáshoz érünk (1698 m). Itt jobbra fordulunk a Dibona ház felé (2083 m). Az út eleinte betonozott, de a felső szakasz már murván, erősen göröngyös terepen halad, ennek ellenére kocsival még éppen járható. A Dibona ház egy sík térségben épült, körülötte parkolási lehetőséggel. Ez a hely a legjobb kiindulási pont nemcsak a Tofana di Rozes megmászásához, hanem egyéb körtúrák szervezéséhez is.
A csúcsra két jelzett úton lehet feljutrni:
1. ÉK-i oldalról a normál úton.
2. NY-i falon keresztül a Lipella Via ferrátán.
Rif. A. Dibona - Tofana di Rozes - Rif. A. Dibona
Fel:
NY-i falon keresztül: Lipella Via ferrata
Távolság: 7 km
Menetidő: 5,5 óra
Szintkülönbség: 1135 m
Nehézségi fok: nehéz via ferrata (D)
Le:
ÉK-i fal (normal út)
Távolság: 5 km
Menetidő: 1,6 óra
Nehézségi fok: 0
A Dibona háztól a 403-as jelzésű úton indulunk el a Forcella Fontananegra felé, de néhány perc után balra fordulunk NY. felé és a 442-es úton folytatjuk jól jelzett úton a Grotta della Tofana és a Lipella Via ferrata felé. Kőgörgetegen haladva az úton hamarosan elérjük a Rozes monumentális D.-i falát és a 404-es út jobbról becsatlakozik. Innen ezen folytatjuk az utat közvetlenül a D.-i fal tövében.
Elérve a Castelletto tövét, (a Tofana di Rozes NY.-i tornya) megérkezünk a beszálláshoz. A háztól a 360 m-es szintkülönbséget 1,5 óra alatt tehetjük meg. A beszállás kezdetétől a csúcsig további 775 m szintkülönbséget kell még legyőzni, mintegy 4 óra alatt. Egy alagúttal kezdődik a via ferrata, melynek bejárata 20 m-rel a fejünk fölött van (2470 m). Létrák és vashuzalok segítségével juthartunk el a bejárathoz. Az alagút az I. Világháború alatt épült katonai célokra. Az 500 m hosszú alagútban fejlámpák segítségével lehet tovább haladni. Az alagútban mintegy 150 m szintet emelkedünk, eleinte vaslétrákon, később sziklán, több helyen meredek szakaszokon kell haladni. Néha jeges szakaszok is lehetnek. Az alagút spirálban kanyarog egyre feljebb, két helyen kivályt ablak mellett haladunk tovább. A Castelletto gerincét elérve (2620 m) kijutunk a szabadba, egy kicsit leereszkedünk és elérjük a Lipella via ferráta kezdetét, melyet tábla is jelez.
Innen az útvonal teljesen keresztezi az egész NY.-i falat néha keskeny, néha szélesebb párkányokon. Ezen a szakaszon nem nyerünk nagy magasságot, szinte azonos magasságban harántolunk, kisebb fallépcsőket megmászva egyre magasabb szinten, újabb és újabb párkányon haladva a hegytömb ÉNY-i részére. A NY-i falban haladva megcsodálhatjuk a Val Travenanzes másik oldalát, a Torre Fanis (2980 m) déli falát. Több helyen a csúcs felől lehúzódó mély kuloárokat, hasadékokat, vízmosásokat kell kereszteznünk, melyek igen látványosak.2 km-es harántozás után elérjük a hegytömb legészakibb pontját, ( 2,5 óra a beszállástól), a Tre Ditát (Három újj) (2694 m). Itt is találkozunk az I Világháborus romok maradványaival. Ha valaki elfáradt és nem kíván tovább ebben a függőleges birodalomban maradni, az innen tovább megy balra a Cantore felirat irányába. Harántozva egyre könnyebb terepen lejuthatunk a Giusanni házhoz (innen 20 perc), majd onnan további 40 perc alatt juthatunk le a Dibona házhoz, kiindulási pontunkra.
Amennyiben tovább kívánod folytatni az útat a csúcsra, még a Tre Dita előtt egy elágazáshoz érve a Cima (csúcs) feliratot követjük, élesen balra fordulunk. Eleinte újra haránt kanyarogva megyünk a NY-i fal közepéig vissza, ahol befordulunk abba a nagy katlanba, melynek belsejében feltárul előttünk a csúcsra vezető utolsó szakasz. Innen kezdődik meg az igazi emelkedés. Az előttünk álló fal megrettentően magasra, szinte egészen a csúcsig vezeti a szemünket, végig meredek, alulról függőlegesnek látszó falon egészen a csúcsról lehúzódó ÉNY-i gerincre.
Az út legnehezebb része itt kezdődik. Meredeken, sok helyen kevés lépési lehetőséggel, néhol majd 5 m hosszban távtartó nélkül vezető vashuzalok mentén kell másznunk. Sok helyen a falról lefolyó víz miatt a vashuzalok is vizesek. Nagyon óvatosan, odafigyelve haladjunk, amennyiben fáradtnak érezzük magunkat inkább ne kezdjünk bele ebbe a falba. A legkisebb hiba is végzetes lehet. A Punta Marietta (3027 m) elérésével felérünk a ferrata tetejére. Ezen a ponton érjük el a csúcsról lehúzódó ÉNY-i gerincet. Innen már könnyű terepen, kőgörgetegen folytatjuk az utat egészen a csúcsig (még 0,5 óra). Az időjárástól függően ezen a szakaszon gyakoriak a hófoltok, nem árt előre tájékozódni és szükség esetén jégcsákányt is vinni magunkkal.
A csúcsra vezető teljes út kb. 5,5 óra, melyből csak a via ferráta szakasz 4 órát, vagy még annál is több időt is igénybe vehet. A csúcsról a normál úton az ÉK-i falban ereszkedhetünk le, kőgörgeteges terepen a Giusanni ház érintésével (1 óra), majd további 40 perc alatt a Dibona házhoz érkezünk.
Képek az útról:
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|