Ausztria - OETZ-VÖLGYI ALPOK
OETZ-VÖLGYI ALPOK - Wildspitze 3772 m
|
A Wildspitze az Ötztal Alpok és a Weißkamm hegylánc legmagasabb, Ausztria és Tirol második legmagasabb csúcsa. A régiót nagy területen gleccserek borítják. Északi fala, mely 55°-os, nagyon népszerű a jágmászók körében.
Mivel a Stubaital Alpokban is van egy Wildspitze névre halgató hegycsúcs, ezért gyakran nevezik a hegyet Ötztaler-Wildspitze-nek, míg névrokonát Stubaital-Wildspitze-nek.
A továbbiakban és Wildspitze néven az Őtz-völgyi csúcsot értem.
A Wildspitze tulajdonképen két csúcsból áll. Az É-i csúcs 3765 m-es, míg a D-i csúcs 3772 m-re magasodik. A "Bergsteiger" magazin 1/02 száma (15. oldal) foglalkozik azzal a drámai magasság csökkenéssel, amely még napjainkban is tart, ugyanis az É-i csúcs folyamatosan süllyed, veszít a magasságából, mely valószínűsithetően geológiai földmozgások eredménye. Idősebb hegyivezetők szerint régebben az É-i csúcs magasabb volt a D-i csúcsnál.
A környék leggyakrabban mászott hegycsúcsai a Wildspitze (3772m), Weisskugel (3738m) és a Similaun (3599m). Mindegyikük gleccseren érhető el, PD nehézségüek. A Wildspitze és a Weisskugel É-i falai híresek nehéz jégútjaikról.
Annak ellenére, hogy a legkönnyebb útvonal rövid a Mittelbergből induló felvonó miatt, elmondható, hogy az összes csúcsra vezetó út hegymászó gyakorlatot követel, különösen a gleccser és a jégtechnika területén.
Jégcsákány, hágóvas, kötél használata nélkülözhetetlen. A gyakorlatlanabbak számára hegyivezető igénybevétele szükséges lehet. Amikor a gleccser erősebben eljegesedett, (augusztus vége, szeptember) a mászás nagymértékben nehezebb is lehet.
A helyszín megközelítése:
Útleírásomban nem a normál utat fogom részletesen leírni, hanem egy nehezebb útvariánst, mely a hegy ÉK-i gerincén a Jubiläumsgraton vezet fel a csúcsra.
1. szakasz: Vent - Breslauer Hütte
Menetidő: 2,5 óra
Távolság: 3,5 km
Szintkülönbség: 948 m
Nehézségi fok: UIAA 0
Szállás: Breslauer Hütte
Kiindulási pontunk Vent, a róla elnevezett völgyben (Venter Tal) egy 1896 m-en fevő kis falucska, számos túraútvonalnak lehet még kiinduló pontja. A Wildspitze környékén két túristaházat is innen lehet a legkönnyebben elérni, melyek közül az egyik a Vernagt Hütte (2755 m), a másik pedig a Breslauer Hütte. Ez utóbbi lesz nekünk is szállás- illetve táborhelyünk a csúcs megmászása előtt. A völgy legmélyén fekvő kis falu NY felé terjeszkedik tovább a 186-os út végpontjáig, mely Vent központjától kifelé még 1,5 km-en húzódik.
A faluból közvetlenül a felvonó mellől kell elindulni azon a szerpentinen, mely nagyjából a felvonót követi. Ez a szakasz a felvonóval le is rövidíthető, így menetidőnk akár egy óraval rövidebb lehet. A túrista házig végég a 919-es jelzésű úton kell maradni. Egyre magasabbra szerpentinezve kiemelkedünk a faluból és egyre nagyobb rálátásunk lesz nemcsak Ventre, hanem a környező hegyvonulatokra is. A meredek szerpentinen kb 1 óra alatt érhetönk fel a felvonó felső állomásáig (2356 m), ahonnan már enyhébb emelkedőn haladunk NY-i irányba. Nem sokkal a felvonó felső állomásától (Stablein) úgy 800 m után jobbkéz felől egy elágazáshoz érünk. Ez az út vezet fel a Wildes Mannle 3023 m-es csúcsára, végig könnyű sziklás terepen. Mi a bal oldali elágazáson megyünk tovább nagyjából vízszintesen haladva, követve az eredeti útvonalunkat, be abba a völgybe ahol a Rofen Gleccser olvadéka a róla elnevezett patakban csorog alá. Egészen bemegyünk a völgy közepéig még mindig nagyjából vízszintesen és átkelünk a patakon. A patak túloldalán újra meredekebbé válik a terep és néhány szerpentin után elérjük a túristaházat.
A Breslauer Hütte (2844 m) az Ötztaler Urkund csúcs (3554 m) lábánál, közvetlen a csúcsról lehúzódó D-i gerincen fekszik, a Rofental és a Mittertal között, mindkét irányban túra célpontokat biztosítva.
A ház 221 főnek nyújt szállás lehetőséget június végétől október elejéig, amíg a ház személyzettel is rendelkezik. Egyébként pedik egész évben nyitva áll a ház melléképülete, ahol 12 fő tud menedéket találni az úgynevezett "winter room"-ban. Ez elsősorban téli szálás lehetőség de nyáron is minden további nélkül igénybe lehet venni.
Mi is itt töltöttük a mászás előtti és utáni éjszakát, egy közös szobában, mely közvetlenül a szabadba nyilik, fűtése nincs, esetleg pokrócokat találsz.
Mindenképen szükséges a saját hálózsák használata.
2. szakasz: Breslauer Hütte - Wildspitze - Breslauer Hütte
Menetidő fel: 4,5 óra
Menetidő le: 3,5 óra
Távolság: 2 x 6,5 km
Szintkülönbség: 928 m lenne, de a le-fől menet miatt 1050 m (Mitterkar Jocht)
Nehézségi fok: PD+; (É-i, D-i csúcs között AD- 50° harántozás)
Szállás: Breslauer Hütte
A házban töltött éjszaka után reggel korán indulva kezdtünk neki a mászásnak. A háztól a Mitterkar gleccserig továbbra is jelzett úton haladunk, részben kőtörmeléken, feljebb pedig a gleccser oldalmorénáján. Maga a gleccser a globális felmelegedés miatt már erősen visszahúzódott, csak a felső szakasza mondható igazi gleccsernek, ahol a mászás egyre meredekebbé és kitettebbé válik (~ 45°). Nyár vége felé szeptemberben ez a szakasz erősen eljegesedhet, megnehezítve a gyakorlatlanabbaknak a biztonságos továbbhaladást. Ha úgy érzed hogy nem vagy biztos magadban, érdemes és ajánlott bal oldalt a sziklákon haladni, ahol néhány kiépített standhely is található. Elérve a Mitterkar Jochtot (3470 m) átmászunk a túloldalra és ott szintén meredeken le most már a Taschach gleccseren kb. 50 m-t amig rá nem csatlakozunk arra az útra mely balkéz felől jön a Brochkogel Jochtról és innen együtt halad tovább a normál úton a Wildspitze csúcsára. Innen a normál út néhány száz méter megtétele után ismét a Wildspitze NY-i gerincére vezet, most már magasabban, mint ahogy azon a Mittercar Jochtnál átjöttünk és ezen a gerincet vezet tovább egészen a D-i csúcsig (3,5 óra a Breslauer -hüttétől). Mi nem ezen az úton, hanem egy nehezebb útvariánson, az ÉK felől a Jubiläumsgraton kersztül másztuk meg a csúcsot. Ehhez előszőr tovább kell haladni a gleccseren a Wilidspitze ÉNY-i lábánál ÉK-i irányban egészen egy hágóig, mely a Schucht Kogel (3471 m) és a Wildspitze (3772 m) között köti össze a Taschachner gleccser völgyét a Mittelberg gleccser völgyével. A terep folyamatosan emelkedik, kötélbiztosításban kell haladni a gyakran felbukkanó gleccser spaltnik miatt. Közvetlenül a nyereg elérése előtt a terep ismét erőteljesen kezd emelkedni. Itt fel a nyeregig, majd a gerincen D-i irányban haladunk tovább. Feljebb haladva a gerinc egyre kitettebbé válik, mig elérjük a Wildspitze É-i csúcsát (3765 m). Innen a D-i csúcs egy még az eddigieknél is sokkal exponáltabb gerincen vezet tovább. A hópárkányok miatt célszerű a gerinc Taschach gleccser felőli oldalában végigharántozni (legnehezebb terep: AD- 50°). A hóviszonyok és az időjárási viszonyok függvényében ennek a szakasznak a bejárása 10-60 perc között változhat.
A háztól a D-i csúcsig összesen 4,5 óra szükséges ha ezen az útvonalon mész fel.
A lefelé menetre is érdemes elegendő időt tartalékolni, ha ugyanezen az útvonalon akarsz lemenni, hisz a traverz és majd két kilóméteres gleccser vándorlás időben széles határok között válltozhat az időjárás és a hóviszonyok függvényében. Mi lemenetben kissé ködös, de jó hóviszonyok között 3,5 óra alatt jutottunk vissza a Breslauer Hüttébe.
Egyébként a csúcsról lehet a normál úton is leereszkedni, igy arra rövidebb idő alatt, 2,5 óra is elég a ház elérésére.
Egyéb útvonalak a csúcsra:
É-i fal, AD 55 °, hossza 270m, beszállás megközelítése nehézkes.
ÉNY-i fal 45-50 °, hossza 250m.
DK-i gerinc az Ötztaler Urkundon át UIAA II.
3. szakasz: Breslauer Hütte - Vent
Menetidő: 1,5 óra
Távolság: 3,5 km
Szintkülönbség: 948 m
Nehézségi fok: UIAA 0
Lásd: 1. szakasz.
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|