Somkuti Nándor
|
Szlovákia - MAGAS-TÁTRA
MAGAS TÁTRA - Zöld-tavi csúcs 2526 m
|
Elnevezései:
 Zöld-tavi-csúcs - magyar
 Baranie rohy - szlovák
 Baranie Rogi - lengyel
 Grünseespitze - német
Széles kiterjedésű hegytömegként helyezkedik el az Öt-tó katlana, a Nagy-Papirusz-völgy és a javorinai Fekete-tó katlana között. Délkelet felé a Téry-horhos választja el a Déry-csúcstól, ÉNy felé a Jég-völgyi-csorba a Jég-völgyi-csúcs tömegétől (a Hó-csúcstól), északkelet felé pedig a Stolarczyk-hágó a Papirusz-csúcstól. Az utóbbi két csorbából jövő gerincek nem magában a csúcsban, hanem annak északi vállában, – a Zöld-tavi-őrtoronyban (az Eljasz Valér-csúcsban) – találkoznak, ahonnan a rövid gerinc visz át dél felé a csúcshoz. A csúcs kezdeti szakaszát képezi annak a hatalmas szárnyvonulatnak, amely itt ágazik el délkelet felé, és a Lomnici-csúcsban éri el legnagyobb magasságát. Annak dacára, hogy mindenfelől magas falak veszik körül, a Tátra legkönnyebben elérhető csúcsai közé tartozik. Falai felett az Öt-tó oldalán törmelékkel borított tágas csúcsplatót visel. A csúcs két közel egymagasságú oromból áll; a délkeleti a főorom, amelyet egy sekély gerincrés – a Zöld-tavi-oromrés – választ el a közeli északnyugati oromtól. Gyönyörű kilátása miatt gyakran keresik fel.
Magyar és német nevét az alatta lévő azonos nevű tótól kapta. Elvétve a szlovák elnevezés (Baranie rohy) tükörfordítása – Kosszarvak – is előfordul. 1902. november. 22-én az Magyarországi Kárpát Egyesület (MKE) Iglón tartott közgyűlésén Késmárk városa értesítette az egyesületet, hogy a határában lévő Zöld-tavi-csúcsot Kossuth Lajos-csúcsnak nevezte el, Kossuth Lajos születésének századik évfordulója alkalmából. Az elnevezés azonban nem terjedt el általánosan a turisták és a hegymászók között. Az MKE a csúcson egy Kossuth-emlékművet is akart állítani, ez azonban nem valósult meg.
Első megmászói J. Stolarczyk és A. Trausyl (Reformatus) voltak id. A. Wala, id. S. Tatar, W. Gąsienica és W. Ślimak vezetőkkel, 1867. november 17-én.
1. szakasz: Hrebionok - Téry-menedékház
NYÁRI útvonal: 
Menetidő:
 Fel: 2:50
 Le: 2:30
Szintkülönbség: +752 m
Távolság: 6,24 km
Nehézségi fok:
 Nyáron: UIAA '0'
Szállás: Téry-menedékház
Ótátrafüredről siklóvasuttal, vagy a  jelzésű túrista úton (45 p) juthatunk el a Hrebionokra. Kiindulási pontunk a felvonó felső vágállomása.
Horský hotel Hrebienok ***

A Hegyi hotel*** SOREA Hrebienok a Hrebienok hegyi központban fekszik, Magas-Tátra gyönyörű panorámájában, a Nagyszalóki-csúcs (Slavkovský štít) dél-keleti lábánál. A siklóvasútnak köszönhetően össze van kötve a Tátra legrégibb településével – Ótátrafüreddel (Starý Smokovec). A hotel ideális üdülőhely gyermekes családok számára, valamint a téli sportok és a nyári magashegyi turisztika kedvelőinek egyaránt. Hrebienok a nyári hónapokban magashegyi túrák és kirándulások kiindulópontja a Hidegpataki vízesésekhez (Studenovodské vodopády), a Veľká és Malá Studená-völgyhöz, a a Nagyszalóki-csúcsra és a hegyi faházakhoz (Zamkovsky faház, Sliezsky ház, Téry faház, Zbojnícka faház). A kerékpáros turizmus kedvelői számára egy kevésbé nehéz kerékpártúrára van lehetőség Ótátrafüredről Hrebienokba. A téli időszakban Hrebienok síközpontjában 3 sífelvonó és 3 sípálya áll a látogatók rendelkezésére, amelyek hossza összesen 3,5 km, valamint egy 3 km hosszú, kivilágított, karbantartott szánkópálya.
Tengerszint feletti magasság: 1285 méter.
web: www.sorea.sk
e-mail: hrebienok@sorea.sk
Telefon: ++421 52 44 250 60; Fax.: ++421 52 44 250 63
GPS: 20 E 13 27, 49 N 09 32
|
Innen felfelé indulunk el a szálloda felé, majd azt jobbról megkerülve egy eligazító táblánál, a szálloda mögött indulunk el a  jelzésen. 20 perc után elágazáshoz érünk.
A kék jelzésű út balra a Nagy-Tarpataki-völgybe vezet. Mi jobbra a  jelzést követjük. Egy hidon átkelünk a Nagy-Tarpatakon, majd emelkedünk felfelé a Nagy- és a Kis-Tarpataki-völgyet elválasztó Közép-oromról lehúzódó DK-i gerinc oldalában. Egy éles jobbkanyar után nemsokkal újabb hídhoz érünk és keresztezzük a Kis-Tarpatakot. A hídról megcsodálhatjuk az Ombrovsky-vízesést. Egyre jobban kiemelkedünk az erdőből és visszanézve a völgybe láthatjuk a kiindulási pontunkat. Újabb éles, jellegzetes hajtűkanyarhoz érünk. A kanyarból már látszik a Kis-Tarpataki-völgy belyárata. Innen még pár száz métert megyünk és elérjük a Zamkovszky-menedékházat (1475 m; kék-piros elágazástól: 30 p). A Kis-Tarpataki-völgy belyáratánál vagyunk.
Zamkovszky-menedékház / Zamkovského chata
1943-ban a Kis-Tarpataki-völgy torkolatában, közvetlenül a Felső turistaút (Magistrála) mellett, a Lomnici-gerinc (Lomnický hrebeň) nyugati lejtői alatt épült fel a Zamkovszky-menedékház. A fenyvesekkel körülvett menedékházat Zamkovszky István, a neves hegymászó és hegyi vezető építette. A magánkézben lévő menedékházat 1948-ban államosították, majd 1951-től Nálepka kapitány menedékháznak (Chata kapitána Nálepku) nevezték. A rendszerváltás után ismét magánosított menedékházat 1993-tól régi nevén újból Zamkovszky-menedékháznak hívják.
Tengerszint feletti magasság: 1475 méter.
Kapacitás: 2, 4 és 5 ágyas szobákban 23 ágy + 2 pótágy. Szállásárak itt!
Megközelítési lehetőségek:
Tarajkáról (Hrebienok) a piros jelzésű Felső turistaúton (Magistrála), majd az abból balra elágazó zöld jelzésen 1 óra.
Tátraerdőfalváról (Tatranská Lesná) a sárga, kék, majd piros jelzésen 2 óra 15 perc.
Tátralomnicról (Tatranská Lomnica) a kék, majd piros jelzésen 2 óra 30 perc.
Kő-pataki-tótól (Skalnaté pleso) a piros jelzésű Felső turistaúton (Magistrála) 1 óra.
web: www.zamka.sk
e-mail: zamka@zamka.sk
Telefon: +421 905 554 471; +421 52 442 2636.
GPS: N 49.17280°, E 20.22183°
|
Innen a  jelzésű túrista úton folytatjuk utunkat. Folyamatosan, egyenletesen emelkedünk eleinte erdőben, majd feljebb kiérünk a törpefenyők, majd az követően egy havasi rétre. Balkézre tőlünk a völgy aljában a Kis-Tarpatak folyik. Eleinte mellette, majd a völgyben egyre feljebb haladva eltávolodunk tőle és egyre jobban közeledünk ahhoz a tófalhoz, mely meredeken szakad le a Téry menedékház felől. Innen már jól kivehető a menedékház fent a sziklafal tetején.
A tófalon nyáron a Kis-Tarpatak több ágra szakadva folyik le, néhol vízesésszerűen, a víz mennyíségétől függően. Bekanyarodunk balra a fal tövébe, majd egyre meredekebben kezdönk harántozva felfelé menni a tófalon a Sárga-fal irányába. Útközben keresztezzük a tófalon lefolyó patakvizet is. A nagy és meredek szintkülönbséget a cik-cakkban haladó út teszi könnyebbé. Elhaladunk a Sárgafal aljától mintegy 100 m-re és jobbra kanyarodva újabb szerpentin következik. Nagy sziklatömbök között haladva csodálhatjuk meg a Sárgafalat testközelből, mely a sziklamászók egyik paradicsoma, ahol gyakran hegymászó tanfolyamokat is szerveznek.
Kissé jobbra tartunk és újból szerpentínezve haladunk, most már egyenesen a Téry-ház felé. A szerpentín tetejére érve gyönyörű kilátásunk nyílik a völgy alsó szakaszára. Innen balra fordulunk és még néhány métert megyünk a Téry-menedékházig (Zamkovszky-háztól 2 ó; 2015 m)
Téry-menedékház / Téryho chata
Pfinn József tervei alapján 1899. augusztus 21.-én nyitották meg a Majunke Gedeon építész vezetésével felépített Téry-menedékházat. A Magas-Tátra legmagasabban lévő, egész évben nyitva tartó menedékháza megragadó magashegyi környezetben, magasan az erdőhatár felett épült, s mintegy büszke várkastélyként uralja az egész Kis-Tarpataki-völgyet (Malá Studená dolina). Külső megjelenésében – a hozzáépítéseken kívül – alig változott eredeti formájához képest. A többi magashegyi menedékházhoz hasonlóan itt is teherhordók segítségével oldják meg az egész évben nyitva tartó menedékház üzemeltetéséhez és a turisták kiszolgálásához szükséges eszközök, élelmiszerek utánpótlását.
Tengerszint feletti magasság: 2015 méter.
Kapacitás: 3 szobában 24 ágy.
Megközelítési lehetőségek:
Tarajkáról (Hrebienok) a piros jelzésű Felső turistaúton (Magistrála), majd az abból balra elágazó zöld jelzésen a Kis-Tarpataki-völgyben (Malá Studená dolina)
2 óra 50 perc.
Tátraerdőfalváról (Tatranská Lesná) a sárga, kék, piros, majd zöld jelzésen 4 óra 15 perc.
Tátralomnicról (Tatranská Lomnica) a kék, piros, majd zöld jelzésen 4 óra 30 perc.
Kő-pataki-tótól (Skalnaté pleso) a piros jelzésű Felső turistaúton (Magistrála), majd a zöld jelzésen 3 óra.
web: www.teryhochata.sk
e-mail: teryhochata@gmail.com
Telefon: +421 905 893 233.
GPS: N 49.19003°, E 20.19888°.
|

TÉLI útvonal: 
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 3:00
 Le: 2:30
Szintkülönbség: +752 m
Távolság: 5,53 km
Nehézségi fok:
 Télen: 'F+'
Szállás: Téry-menedékház

Az út nagy része megegyezik a nyári jelzett útvonallal. Beérve a Kis-Tarpataki-völgyben eleinte még a túrista úton haladunk. Kiérve az erdőövezetből a nyilt hómezőn haladva már nem biztos, hogy a jelzett nyári utat fogjuk tudni követni. Amennyiben kevés a hó és követhető a jelzett túrista út, úgy maradhatunk rajta és követhetjük azt. Amennyiben viszont nagy a hó, érdemes a völgy aljában a patakmedert követni. Itt ugyanis a legkevesebb az esélye egy lefolyó lavinával való találkozásra. Beljebb érve a völgybe, ahogy közeledünk a tófalhoz, nem a nyári útat követjük, hanem a tófal bal szélén egyenesen a Sárga-fal felé vesszük az irányt és meredeken esésvonalban másszunk fel a Sárga-fal felé felvezető meredek hegyuldalban. Elhaladunk a Sárgafal aljától mintegy 100 m-re és jobbra kanyarodva újabb emelkedőbe kezdünk, amit szintés esésvonalban, egyenes vonalban haladva érdemes lekűzdeni. Kerüljük a fölösleges cik-cakkokat, mert ezzel egy esetleges lavinát is elindíthatunk. Felérve a tófal tetejére balra fordulunk és még néhány métert megyünk a Téry-menedékházig.
2. szakasz: Téry-menedékház - Zöld-tavi-csúcs
Téry-horhosból, a délkeleti gerinc megkerülésével (DK-ről)
NYÁRI útvonal:
Menetidő:
 Fel: 2:15
 Le: 2:00
Szintkülönbség: +511 m
Távolság: 1,66 km
Nehézségi fok:
Nyáron: UIAA I
Szállás: Téry-menedékház
TÉLI útvonal: Nagyjából a nyári útvonalat követi, de jó hóviszonyok esetén az egyenes vonalvezetés miatt rövidebb.
Menetidő: [A hóviszonyok függvényében tág határok között változhat.]
 Fel: 2:00
 Le: 2:00
Szintkülönbség: +511 m
Távolság: 1,66 km
Nehézségi fok:
 Télen: PD
Szállás: Téry-menedékház
Nyári viszonyok között:
A Téry-menedékháztól az első (Kis-Szepesi-tó) és második tó (Középső-Szepesi-tó között átmegyünk a völgykatlan keleti oldalára, majd az omladéklejtőkön északi irányban a völgykatlan mélye felé tartunk, hogy a Macska-torony körül balra, a mögötte fekvő magasabb völgyteraszra jussunk fel. Innen a völgynek egy oldalága nyílik jobbra, amely felső részében szakadékká keskenyedve (törmelék, kora nyáron sok hó) észak-keleti irányban a Téry-horhos gerincbemetszéséhez húzódik fel. A szakadékban a laza törmelék miatt igen kellemetlen a járás, ajánlatosabb a bal oldali széles bordát választani. (Az alját inkább csak a hágóról lemenet használjuk.) A borda jól lépcsőzött szikláin kellemes a mászás, kevéssel a hágó alatt elvész a törmelékben, amelyen pár percnyi kapaszkodás a hágóig (1 ó 45 p).
Téry-horhos (2389 m) - Baranie sedlo: Jellegzetes, mély gerincbemetszés a Zöld-tavi-csúcs (ÉNy) és a Déry-csúcs (DK) között, amelyen a Zöld-tó völgyéből az Öt-tó katlanába lehet átkelni. Gyakran használt átjáró, amely azonban csak gyakorlottaknak való, minthogy a hágó keskeny, meredek hószakadéka a gyakorlatlanok számára balesetveszélyes lehet.
A Téry-horhosból a csúcs irányában felhúzódó dél-keleti gerinc törmelékén 15 m-t megyünk felfelé, azután megközelítőleg vízszintesen balra tartunk az Öt-tó felőli hegyoldalban előlépő közeli első bordához, amelyet közvetlenül meredek szikláinak tövében érünk el. A bordáról néhány métert le a túloldali szakadékba, és ennek törmelékén fel. A szakadék alját kevéssel feljebb néhány alacsony sziklalépcső zárja el, amelyre feljutva a szakadék megnyílik. Itt balra kimegyünk a baloldalt kísérő bordára. Erről - egy itt teljesen ellaposodó szakadék felett - vízszintesen balra átharántozunk a szomszédos bordára. Erről ferdén balra emelkedve, az omladékkal borított tágas csúcsfennsíkra, amely É felé felvisz a csúcsra (30 p).
Csak vezetővel vagy hegymászó igazolvánnyal !
Téli viszonyok között:
Az út nagyjából ugyanott vezett ahol a nyári útvonal,de vonalvezetése egyszerűbb lehet amennyiben a hóviszonyok kedvezőek. A Téry-horhosba felvezető szakadékban egyenes vonalban célszerű haladni.
Lavina veszély esetén ne indulj útnak !
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|
CSÚCS KERESŐ
Suchy Kondracki
Somkuti Nándor
|