Skócia - GRANPIAN-HEGYSÉG
GRANPIAN-HEGYSÉG - Ben Nevis 1343 m
|
A Ben Nevis Skócia hegyvidéki régiójában található, egész Nagybritánia legmagasabb csúcsa. A tengerparti város, Fort William a hegy lábánál fekszik. A városban számos sport és hegymászó bolt van de száláshelyekben is bővelkedik. Népszerü a turisták körében elsősorban a nyári hónapokban, de a síelők és a téli mászásokat kedvelők télen is gyakran felkeresik, ezért célszerű előre száláshelyet foglalni.
Észak-keletre a Carn Mor Dearg 1223 m határolja. Mindkét hegy benne van a legmagasabb nyolc hegycsúcs között, melyek magasabbak 1200 m-nél Nagybritanniában. A Ben Nevistől keletre fekvő Aonach Mor és Aonach Beag szintén tagja a nyolc legmagasabb hegycsúcsnak.
Jóval a hegy ismertté válása előtt már sokan mászták a hegyet. Ben Nevis a kelta jelentés szerint 'dühös, mérges' vagy 'a menyország hegye', jelentésekkel bír, mindkettő feltételezhetően a Kelta nyelvről lett lefordítva. Maga a "Ben Nevis" az eredeti Kelta Beinn Nibheis angolosításából keletkezett. Míg a "beinn" szó az egyik legelterjettebb Kelta megnevezése a hegynek, "Nibheis" jelentése dühös, mérge. Más fordításokban viszont a Beinn Nibheis jelentése a "megyország hegye".
A legkorábban feljegyzett mászást 1771-ben hajtották végre amikor a felvezető út is megépült. 1771 augusztus 17-én James Robertson, egy Edinburghi botanikus mászta meg előszőr, aki éppen ezen a területen különböző növényfajokat gyűjtött. 1774 ben John Williams mászta meg másodiknak, aki először számolt be a hegy geológiai szerkezetéről. Majd 1818-ban John Keats is feljutott a hegy csúcsára.
1883 ban Clement Linely Wragge egy csillagvizsgálót épített a csúcsplatóra, mely 21 éven át üzemelt. Jelenleg már csak a romjai láthatók egyéb más rom maradványok mellett, mint pl. a fából épült Temperence Hotel, melyet 1916-ban bezártak. Az épületek tetőszerkezetét az idelátogató turisták hordták el az évek során. Abban az időben a csúcsot póni lovakon is elérhették a turisták, mindössze 21 shillingért, mely a vezetőt a szállást és az étkezést a Temperance Hotelben is magába foglalta.
1911-ben Henry Alexader egy T Ford modellel vezetett el Edinburgh egyik bemutatóterméből Fort Williambe, itt eltöltött 10 napot a csúcsra vezető út előkészítésével, pallókat, deszkákat rakva a nehezen járható útszakaszokra és felhajtott a csúcsra kocsijával. Miután sikeresen lejött a csúcsról, kisebb fékjavítás után, visszahajtott Edinburghba.
A hegy nyugati és déli oldala 1200 métert emelkedik ki mintegy 2 km-en keresztül a Glen Nevis völgyéből. Ez Nagybritannia leghosszabb és legmeredekebb hegyoldala, mely látványos és jellegzetes hegytömeggé teszi a dél felől szemlélők számára. Az északi oldala viszont ezzel ellentétben 600 m magas sziklás fallal szakad le Coire Leis felé. Északon a hegy lábánál található a Charles Inglis Clark emlékére épült hegymászó kunyhó, (CIC Hut), mely egy magán túristaház 680 méteren. A Skót hegymászóklub tulajdonában van. Az északi fal sziklamászó útjainak fontos kiindulási pontja.
A főcsúcs 1343 m-es, de van két mellékcsúcsa, melyek szintén a Munro csúcsplatóból emelkednek ki. Mindkettőt Carn Dearg-nak hívják ("vörös hegy"). A magasabbik 1212 m észak-nyugatra fekszik, és Fort William felől nézve gyakran hiszik róla, hogy ez a fő csúcs. A mésik mellékcsúcs szintén Carn Dearg (1020 m), mely DNY-ra fekszik a főcsúcstól. Nyugatra egy alacsonyabb hegycsúcs határolja, a Meall an t-Suidhe (711 m), mely hatalmas nyerget képez a főcsúccsal. A népszerű turista út ennek oldalában harántozik felfelé. A nyeregben található egy kis tó a Lochan an t-Suidhe. Az ide felvezető normál út itt válik ketté, a jobb oldali elágazás közvetlenül a Ben Nevis csúcsára vezet, míg a bal oldali elágazás megkerülve a hegytömböt, annak É-i oldalában fekvő völgybe vezet, egyenesen a "CIC hut" felé.
A csillagvizsgáló felépülésének köszönhetően kezdetben póni lovakkal szállították fel a csúcsra a felszereléseket. Innen ered a csúcsra vezetó út neve is, "Pony Track", de nevezik úgy is hogy "Ben Út", manapsag csak egyszerűen "Tourist Route"-nak (túrusta útnak) hívják. A turista út Achintee-ből indul, a Glen Nevis völgyéből, kb. 2 km-re Fort William központjától, kb. 20 méteres tengerszin feletti magasságból. A Glen Nevis folyón ma már hidakon lehet átkelni, hogy megközelíthessük a hegyet, akár a Látogató Központból (Visitor Centre), akár a Youth Hostel felől indulunk.
A Youth Hostel és a csúcsra vezető turistaút kezdete a várostól csak két perc autózásra van.
A csúcsra vezető eredeti útvonalat (sajnálatos módon) "Turista út"-nak hívkják' Tourist Path ' melyet 1880-ban építettek ki, hogy könnyen elérhető legyen a csúcsplatóra épített csillagvizsgáló. Az épület ugyan mára már gazdátlan, elhagyatott, de az út még létezik. Az útvonal a csúcsplatón kissé nehezen követhető, etzért rossz látási viszonyok között nagy odafigyelést és óvatosságot igényel. Széles hópárkányok még nyáron is előfordulhatnak a szakadékok, vízmosások tetején.
Youth Hostel - Ben Nevis - Youth Hostel
Táv: 9 km
Menetidő: fel 2,5 óra le 2 óra
Szintkülönbség: 1320 m
Nehézségi fok: UIAA: 0; (Télen: F+)
Szállás: Youth Hostel
A látogató központ autóparkolójától indulva keljünk át egy gyaloghidon és kisideig kövessük a patakot, majd nemsokkal azután egy sziklafalnál forduljunk balra menjünk felfelé míg el nem éréjük a csúcsra vezető gyalogutat. Haladjunk felfelé míg jobbkéz felől be nem csatlakozik a Glen Nevis Youth Hostel-felől felvezető út. Gyakorlatilag innen is feljöhetünk, amennyiben a kocsinkat a felső parkolóban hagytuk. Haladjunk tovább felfelé, majd egy újabb hídon átkelve folytatjuk felfelé az utat. Innen sokkal meredekebb terepen emelkedünk tovább a Lochan Meall an t-Siudhe tó felé ahol újabb elágazáshoz érünk (570 m). Tőlünk balra lápos, mocsaras terület, mely a tavat teljesen körbe veszi.
Az elágazásnál forduljunk jobbra és meredek szerpentinen emelkedjünk a csúcs platóra (további 700 m szint). Az útolsó egy kilóméter a platón rossz látási viszonyok között nagy figyelmet igényel.
Figyelmeztetés:
A megadott útvonal követése a tájékozódás szempontjából a platón még a leggyakorlottabb túrázó számára is gondot jelenthet a gyakori erős szél és a kőd miatt.
A jelző oszlopokat a turisták rendszeresen kiemelik, áthelyezik, ha nem értenek egyet az út vonalvezetésével, így ne számítsunk arra, hogy azok a megfelelő helyen vannak felállítva.
Mindenképpen figyelembe kell venni, hogy Fort William a tengerszinten fekszik, így a csúcs elérése nagy szintemelkedéssel jár, vagyis majdnem a teljes csúcsmagasságot meg kell mászni (1343 m)
Minden jog fenntartva. Tel: 06-30-9327850, E-mail: somkutinandor@t-online.hu
|